A rák áttétképzését segítő gént találtak
Döntő szerepe van a mellráknál a halállal végződő áttétek képződésében és a kemoterápiával szembeni ellenállás kialakulásában egyetlen génnek - állapították meg amerikai kutatók. "Nem csak egy új metasztázisgént azonosítottunk, de ez az egyike azon kevés génnek, melynek pontos működési módja magyarázatot nyert" - nyilatkozta Michael Reiss, a New Yersey-i Rákkutató Intézet munkatársa, akinek csoportja a Cancer Cell című szakfolyóiratban tette közzé eredményeit.
A felfedezés lehetőséget teremt a tumor szétszóródását gátló hatóanyag kifejlesztésére is. A mellrákos páciensek közül azok, akiknek nincs áttéte, 98 százalékban élnek daganatuk megállapítása után öt évnél tovább, míg azoknak, akiknél átterjedt a tumor más szervre is, csak 27 százaléka éli túl az öt évet. Reiss és a Princeton egyetemen kutató Yibin Kang először egy hatalmas számítógépes adatbázist elemzett. Megállapították, hogy a nyolcas számú kromoszóma egy szakasza feltűnően sokszor fordul elő az agresszív mellrákban szenvedő páciensek mintáiban. Míg egy normális DNS-szekvencia a gén két kópiáját tartalmazza, addig néhány tumormintában nyolc kópiát is találtak az adott génszakaszból.
A csoport ezután 250 páciens melldaganatából vett szövetmintáiban kutatott genetikai rendellenességek után. Ennek során állapították meg, hogy az MTDH jelű gén az agresszív tumorokban túl aktív. "Ez a gén minden sejtünkben megtalálható, ám a tumor valamiképpen többletkópiákat szerez belőle és túlzott mértékben működteti" - magyarázta Kang. A következő lépésben ezeket a emberi tumorsejteket kísérleti egerekbe injektálták, és azt tapasztalták, hogy azokban olyan daganat képződött, amely nagyobb eséllyel terjedt szét, egyúttal nagyobb valószínűséggel vált ellenállóvá a hagyományos kemoterápiás szerekkel szemben.
Amikor a kutatók gátolták az MTDH jelű gén működését, a tumorsejtek kevésbé képeztek áttétet, és a kemoterápiás szerek is hatékonyabbak voltak Terveik szerint a tudósok hamarosan a gén működését gátló szer kifejlesztésén dolgozhatnak. (MTI)