Fa szarkofágok kerültek elő egy egyiptomi sírkamrából
Négy, emberalakú fa szarkofág és gazdag sírmelléklet került elő a szakkarai nekropoliszban feltárt temetkezésből - a leletek korát 3300 évesre becsülik.
A szarkofágok üresek voltak, mivel a sírkamrát még az ókorban kifosztották, ám az évezredek megkímélték az eredeti, fekete-sárga színekben pompázó, az óegyiptomi hitvilág isteneit ábrázoló díszítésüket.
A sírkamrából, amelynek feltárását a tokiói Vaszeda (Waseda) Egyetem régészei végzik, három kanopuszedény került elő: az ókori Egyiptomban ezeket a mumifikálás során eltávolított belső szervek tárolására használták. A leletek között szerepel négy doboz, amelyek usebtifigurák tárolására szolgáltak: a miniatűr szolgaszobrocskák voltak hivatottak a túlvilágon gazdájuk kényelmét biztosítani.
Az egyik usebtidoboz kiváló állapotban maradt fenn, és nem is nyitották ki az ókor óta, ám a benne őrzött 38 szobrocska többsége eltörött. A doboz egy bizonyos Tut Basu nevű férfié volt, aki az egyik szarkofág eredeti tulajdonosa is volt.
Egy másik szarkofágban egy Ari Szaraa nevű személy aludta eredetileg örök álmát.
A Kairótól 20 kilométerre délre fekvő szakkarai nekropolisz az ókori Egyiptom egykori fővárosának, Memphisz ősi temetője. A 7 kilométer hosszú nekropoliszt mintegy három évezreden át használták, és itt egyaránt temetkeztek uralkodók és alattvalóik.
Uralkodókat a II. dinasztia korától a XIII. dinasztiáig temettek ide, közülük a leghíresebb Dzsószer fáraó, akinek lépcsős piramisa Kr. e. 2650 körül épült. A régészek szerint Szakkara az egyik leggazdagabb archeológiai lelőhely, és az ókori kincsek java részét még mindig a sivatagi homok rejti.