Ausztrália kiirtana egy seregélyfajt
Ausztrália újabb gyűlölt betolakodótól akar megszabadulni: az önkormányzatok már nagyban gyártják a terveket az indiai pásztormejnó (Acridotheres tristis) elleni harcra.
A seregélyfélékhez tartozó madárfajt az ugyancsak utált agavarangyhoz hasonlóan Ázsiából hozták be eredetileg azzal a céllal, hogy segítségével irtsák a cukornádat károsító Dermolepida albohirtum bogarat. Csakhogy a mejnó becslések szerint évi háromszázmillió ausztrál dollár mértékű kárt okoz a keleti part gazdálkodóinak, a pázsitok és száradó ruhák beszennyezésével pedig sikerült beverekednie magát az ország tíz leggyűlöltebb állata közé. A pásztormejnó ráadásul fokozatosan nyugat felé terjeszkedik, őshonos papagájokat és oposszumokat túr ki fészkeikből.
A canberrai székhelyű pásztormejnó-akciócsoport három éve alakult. Tagjai pontosan feljegyzik az összes elpusztított madarat, eddig 27 500 példánynál tartanak. Egyikük közölte, tisztában vannak azzal, hogy soha sem lesznek képesek gyökeresen kiirtani őket, de ez még nem ad okot arra, hogy ne csináljanak semmit.
Az ausztrálok invazív fajokkal szembeni ellenállásának gyakran kevés köze van a tudományhoz. Az agavarangy tartja első helyét az utálati skálán, annak ellenére, hogy a kutatók szerint az általa okozott kár töredéke a többi faj által előidézettnek. A pásztormejnó a hetedik helyet foglalja el - bár már volt negyedik is -, a nyulak feljöttek a harmadik helyre, csupán azért, mert a média sokat foglakozott velük az utóbbi időben.
Az idegen fajok gyűlölete részben abból ered, hogy bár közvetlenül kevesen érintkeznek velük, az ausztrálok tudatában fontos szerepet tölt be az ország egyedülálló élővilága - magyarázta Tim Low, az Invazív Fajok Tanácsának egyik alapítója. Ellenséges érzelmeket szül az a tudat, hogy idegen állatok érkeznek, és tönkretehetik az őshonos élővilágot.
A dingó és a kenguru a tizenötödik és tizenhetedik helyet foglalja el a nemkívánatos állatok listáján. A dingót annyira szidják, hogy Lyn Watson, aki tenyészti az őshonos kutyafélét, egyenesen fél, hogy a faj a kihalás szélére kerül. "Ausztráliában erős a mezőgazdasági lobbi, és ha utunkba kerül egy állat, azt megöljük" - szemlélteti a hozzállást.