Óriásgilisztákat találtak Idahóban
A University of Idaho egyetem kutatói kihaltnak hitt óriásgiliszta, a Driloleirus americanus két példányát találták meg Palouse-ban, Idaho és Washington állam határán, az USA északnyugati részén, a kanadai határ közelében.
Az egy méter hosszúra is megnövő kukacokat évszázadokig mesebeli lénynek hitték a tudósok, aztán amikor 1897-ben hivatalosan is felfedezték, kiderült, hogy szinte minden igaz volt a mondákból: a meghökkentő méret, a fehér szín, a lilioméra emlékeztető virágillat, amit a giliszta áraszt magából (erre utal a latin neve is, ami liliomkukacot jelent), és az, hogy ha veszélyben érzi magát, leköpi a támadóját.
Az állat populációja a XX. század második felében nagyon megfogyatkozott, és a nyolcvanas évek óta kihaltnak is hitték, miután előtte 30 éven át mindössze négy példányt láttak belőle. A most megtalált két kukac jóval kisebb, mint amiket annak idején feljegyeztek, mindössze 30-35 centisek. Elképzelhető, hogy több is él belőlük Idahóban, de nagyon nehéz a nyomukra bukkanni, mivel a föld alatt ötméteres mélységig húzódó járatokban élnek. A kutatók most a giliszta veszélyeztetett fajjá nyilvánításáért lobbiznak.