Különleges római mellszoborra bukkantak Albániában
A régészek az ókori Illyria tartományban, az apollóniai lelőhelyen, az albán fővárostól, Tiranától 120 kilométerre találták meg az ismeretlen atlétát ábrázoló büsztöt.
Apollónia a dél-európai ország legnagyobb régészeti helyszíne: az ásatásoknak remek feltételt biztosít, hogy Apollónia romjain sohasem épült modern kori város.
A görög telepesek alapította várost elsősorban kereskedelme tette naggyá, a római időkben Apollón isten egyik kultuszhelye, kulturális központ volt. A város körüli, egyre terjedő mocsárvidék és a közeli, dinamikusan fejlődő Aulon (Vlora) vonzereje miatt az ókor végére csaknem teljesen elnéptelenedett.
A francia és albán kutatókból álló csoport a területen elsősorban azt vizsgálja, hogyan vált a Kr.e. VII. századi görög településből római település a Kr.u. III. században. Ez a vizsgálat ezeréves történelmet fog át: megtudhatjuk, hogyan változott, fejlődött és gazdagodott a klasszikus görög civilizáció a római korban - mondta el Lamboley.
A kutató hozzátette, hogy biztonsági okokból a mellszobrot a tiranai régészeti múzeumba szállították, mivel az apollóniai intézményben még nincs megfelelő biztonsági rendszer. A kommunizmus kilencvenes évek elején történt bukása, majd az 1997-es zavargások után számos műalkotást loptak el az albán múzeumokból, hogy nagyon magas áron eladják külföldi műkedvelőknek.