Tanulmányunk drámai módon mutatja meg a D-vitamin egészségünkre gyakorolt széles körű hatását - hangsúlyozta Andreas Heger kutatásvezető, az oxfordi egyetem funkcionális genomikai részlegének munkatársa.
A D-vitamin az emberi DNS-t egy receptoron (VDR) keresztül befolyásolja, amely a genom meghatározott helyeihez kötődik. Heger csoportja e pontok feltérképezése során 200-nál több olyan gént azonosított, amelyekre közvetlenül hatással van a vitamin.
A D-vitamin hiánya jól ismert kockázati tényezője az angolkórnak, de korábbi kutatások szerint összefüggésben állhat az autoimmun betegségekre, valamint bizonyos ráktípusokra vagy akár a demenciára való nagyobb fogékonysággal is.
A kutatócsoport áttekintette a géntérképnek azokat a régióit, amelyek kapcsolatba hozhatók különböző betegségekkel. Megállapították, hogy jelentősen több VDR-kötés van a DNS-molekula azon szakaszaiban, amelyek néhány gyakori autoimmun betegséggel hozhatók kapcsolatba, például a szklerózis multiplexszel, az 1-es típusú diabétesszel vagy a Crohn-betegséggel. Ugyancsak sűrűbb kötődési pontokra bukkantak a genom rákkal, például a leukémiával és a vastagbélrákkal összefüggésbe hozott területein.