Radim Sram, a prágai kísérleti gyógyászattal foglalkozó intézet munkatársa kollegájával, Miroslav Dostallal gyűjtött adatokat a tanulmányhoz. Orvosok több mint tíz éven át figyeltek meg összességében 1133 gyereket, akik 1994 és 1998 között születtek, és Csehország egyik iparvidékén, Teplice környékén élnek.
A szénfűtés már születésük előtt éreztette kedvezőtlen hatását a gyerekek egészségén - állapították meg a tudósok. Átlagos születési súlyuk alacsonyabb volt, majd elsősorban az iskoláskor elérése előtt gyakrabban lettek betegek. Többször szenvedtek felsőlégúti- és tüdőgyulladásban, középfülgyulladás is gyakrabban lépett fel náluk.
A cseh és amerikai kutatók az egészségügyi gondok legfőbb okozójaként rákkeltő anyagokat, az úgynevezett policiklikus aromás szénhidrogéneket nevezték meg. Különösen akkor, ha ezek az anyagok a finomporba kerülnek, megragadhatnak a tüdőben. A káros anyagok a szén, a fa és más tüzelőanyagok helytelen égetésekor keletkeznek.
A szénnél még rosszabb azonban egy másik tüzelőanyag. Akinek lehetősége van, gyakran nemcsak szenet, hanem házi szemetet is éget - jegyezte meg Sram, aki szerint a növekvő szemétdíjak miatt évek óta emelkedik az illegális szemétégetés.