A mellrák-diagnosztizáló műtétek kétharmada elkerülhető lenne
Évente hétszáz műtétet lehetne elkerülni, ha a berendezés országszerte hozzáférhetővé válna. Egyéves tapasztalataik alapján arra a következtetésre jutottak: "az országban három-négy ilyen berendezést üzemeltető központ felállítása lenne kívánatos, hiszen ezzel tovább lehetne fokozni a magyarországi emlőszűrési program hatékonyságát".
A radiológusok évente 1300 olyan emlőelváltozást észlelnek, amelynek megbízható diagnosztizálása Magyarországon tavaly februárig csak műtéttel volt lehetséges, az elváltozás kis mérete, illetve elhelyezkedése miatt. Az ilyen kimetszések során rögzített adatok szerint viszont a mintáknak csupán a harmadában mutattak ki rákos sejteket, tehát a műtétek kétharmada csupán a pontos diagnózis felállítását szolgálta.
A Honvédkórház fekvő digitális stereotaxiás emlőbiopsziás berendezésével viszont műtét nélkül 99,3 százalékos pontossággal megállapítható, hogy a látott képi eltérés hátterében van-e az emlőben rák. A kórházban egy év alatt elvégzett 227 mintavételből az esetek kétharmadában azt igazolták, hogy az elváltozás jóindulatú.
A nagyjából egyórás beavatkozás helyi érzéstelenítéssel, fájdalom nélkül elvégezhető, és az csupán egy apró, gyorsan gyógyuló szúrásnyomot hagy maga után. Magyarországon évente nagyjából ötezer új mellrákos esetet diagnosztizálnak, ezek fele végzetes, ha nem szűréssel és korai diagnózissal észlelik, pedig a szűrés révén akár ötven százalékkal is csökkenthető lenne a daganatos betegek halálozási száma.
A speciális kórmeghatározás másik előnye, hogy az az egyes esetekben nemcsak a talált elváltozás pontos helyét képes megadni, nagyban növelve ezzel az esetleg szükségessé váló műtéti beavatkozás sikerét, hanem az elváltozás méretének megítélésében is segít - hangsúlyozta a főorvos.