Száz év után dobták a híres nebrai korongot
A bronzból készült, két kilogramm tömegű aranyberakásos korong a legkorábbi égboltábrázolás a világon. Két, mára már elítélt sírrabló találta a becses leletet 1999-ben a szász-anhalti Nebra városka mellett. A kincset 2002 februárjában a rendőrség egy színlelt vásárlás során foglalta le Svájcban, és jelenleg a németországi Halle város tartományi múzeumának állandó kiállításának része.
Most régészek kiderítették, hogy a korongot mindössze 100-150 évig használták. Ezidáig úgy vélték, hogy az égboltot ábrázoló korong pályafutása négyszáz évig tartott. Az új számítás bányatörténeti megfigyeléseken alapul - magyarázta Harald Meller régész, a németországi Szász-Anhalt tartomány műemlékvédelmi és régészeti tartományi hivatalának igazgatója.
A réz, amelyből a korong készült, Meller szerint az ausztriai Mitterberg község környékéről származik, ahol legkorábban 3750-3700 évvel ezelőtt bányásztak először rezet. A korongot azonban 3600 éve ásták el, tehát száz, de legfeljebb százötven évig lehetett használatban.