Mégsem pusztul ki a pannon csiga
További Tudomány cikkek
- Megszületett a béta generáció első babája
- Megtalálták az 1831-es globális lehűlés okát, amely pusztító éhínséget okozott világszerte
- Egy szál cigaretta elszívása csaknem 20 perccel rövidíti meg az életet
- Kiderült a Dunántúl népvándorlás kori népességének genetikai összetétele
- Teller Edétől a kaszinókon át a kvantumszámítógépig
"A pannon csiga és a sárga ibolya vezeti azoknak a fajoknak a listáját, amelyek néhány évtizeden belül eltűnhetnek a magyarországi élővilágból a klímaváltozás miatt. Még szomorúbb, hogy nem is nagyon tudunk mit tenni ez ellen" - mondta nem egészen egy héttel ezelőtt a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium természet- és környezetmegőrzési szakállamtitkára, Haraszthy László az InfoRádiónak. Lehet ugyan mérséklő intézkedéseket tenni az éghajlati övezetek eltolódása ellen, de Magyarországon kevés esély van arra, hogy az itt őshonos, veszélyben levő fajok hosszabb távon megmaradjanak, fogalmazott akkor a szakállamtitkár.
A hírt az Index is megjelentette. Fehér Zoltán muzeológus, a Magyar Természettudományi Múzeum Puhetestű Gyűjteményének kurátora szerint azonban mégsem kell attól tartanunk, hogy egyik leggyakoribb és legközismertebb csigafajunk eltűnik. A 2-3 centiméter átmérőjű, gömbölyded, fehér, vagy halvány krémszínű, öt hosszanti sötétbarna sávval diszített héjú pannon csiga (Cepaea vindobonensis) ugyanis kifejezetten szereti a száraz területeket.
"Az elterjedési adatbázis szerint ez a leggyakoribb hazai puhatestű faj, ráadásul éppen az olyan élőhelyeket kedveli, amelyek az emberi tájhasználat következtében, illetve a feltételezett klímaváltozás hatására gyarapodóban vannak vagy lesznek. A száraz gyepeket és a mezofil ruderáliákat nemhogy kerülnék, de kimondottan szeretik. Ezek alapján a pannon csiga azon néhány faj közé tartozik, amelyek a klímaváltozás nyertesei lehetnek. " - mondta az Indexnek Fehér Zoltán. Ugyanakkor a magyarországi bennszülött fajok (úgynevezett pannon endemizmusok) közül valóban vannak veszélyeztetett, kihalás közeli fajok, a csigák között is akad ilyen.
"Pillanatnyilag a fekete bödöncsiga az a magyarországi csigafaj, amit a közeljövőbeli kihalás veszélye leginkább fenyeget. Már csak négy populációja él az egész világon, kettő Ausztriában, egy Szlovéniában és egy nálunk. Volt egy ötödik Romániában, de onnan gyakorlatilag a szemünk láttára tűnt el az elmúlt években. Az egyetlen hazai populáció a kácsi hőforrásokban él, amelyek az egykori stranddal együtt magánkézbe kerültek. Ha a forrásokat mondjuk egy építkezés miatt megbolygatnák, ennek a populációnak is megszűnne az élőhelye" – tudtuk meg a muzeológustól.
Haraszty László szakállamtitkárt is megkérdeztük a csigaüggyel kapcsolatban. Mint az Indexnek elmondta, valójában nem a pannoncsigára, hanem a Sadleriana pannonicára, vagyis a patakcsigára gondolt, amely valóban szintén a veszélyeztetett csigafajok közé tartozik.