Először alkoholt készítettek kakaóból
A kakaó fő alkaloidját, a teobromint találták meg egy időszámításunk előtt 1000-ből származó edényben, amit a régészek szerint alkoholos kakaóital tálalására használtak, írja a BBC. A hondurasi Puerto Escondidóban találták az edényt, ami egykor a kakaónövény édes húsából erjesztett italt tartalmazott.
"A kakaó legkorábbi felhasználása ezek szerint Közép-Amerikához kötődik. Erjesztett ital formájában fogyasztották. Körülbelül ötszázalékos alkoholtartalmú volt az ital" - írta John Henderson professzor, a kutatás vezetője az amerikai PNAS tudományos folyóiratban.
Korábban a kutatók úgy gondolták, hogy a kakaóbabból készített habos csokoládéital volt az első, ősi felhasználása a növénynek, ami aztán a társadalmi-kulturális életben is komoly szerepet játszott, ugyanis ünnepeken fogyasztották, elsősorban a társadalmi elit. Az azték birodalomban babja pedig fizetésre szolgált.
A habos csokiitalt nyakuknál kiöblösödő kancsóban tálalták. A most talált edény azonban régebbi és hosszú nyakú, ami a tudósok szerint a habzást gátolja, viszont a kiöntéshez sokkal alkalmasabb. Vagyis a kakaóbab előtt már a növény édes húsát alkoholos italkészítésre használták.