Szabadon engedik az űrcsótányokat
A világűrből megtért csótányok több száz utódát engedik szabadon hamarosan Voronyezs közelében. A napokban ugyanis befejeződött az a kísérlet, amelyet a voronyezsi egyetem biológia és ökológia szakán a kutatók és a diákok végeztek vörös csótányokkal azt vizsgálva, milyen hatással van a súlytalanság a rovarok embrionális fejlődésére és szaporodási képességeire.
Az űrcsótányokat úgy fogdosták össze a kollégiumi konyhákban, s közülük 54 a Foton-M3 laboratórium fedélzetén 12 napot töltött a világűrben a súlytalanság állapotában.
A Földre való visszatérésük után a Vera, Nagyezsda és Ljubov - Hit, Remény és Szeretet - nevű nőstények utódokat hoztak a világra.
A tudósok megállapították, hogy a vörös űrutasok utódai eleinte gyorsabban nőttek és fejlődtek földi testvéreiknél, de 2-3 hónap után a különbségek kiegyenlítődtek. Az űrkirándulás óta eltelt egy évben a laboratóriumban már több csótánygeneráció jelent meg: az űrutas ősanyák már rég kimúltak, de "gyermekeik, unokáik és dédunokáik" vígan szaporodnak tovább, vagyis megállapítást nyert, hogy a folyamatot nem befolyásolta hátrányosan sem a súlytalanság, sem az űrbeli sugárzás.