További Tudomány cikkek
- Megtalálták a másnaposság felelősét, de nem az, amire eddig gyanakodtak
- Ha nincs vérfrissítés, jönnek a bajok
- Magas rangú katonatiszt tűnt fel a világ legnagyobb hadseregében, de még mindig rejtély, ki irányítja őket
- Végre tényleg megoldódhatott Stonehenge rejtélye
- Még mindig mérgező az 1916-os verduni csata helyszíne
Társadalmi élet |
A kísérlet 1998-ban kezdődött a New York Aquariumban, két fogságban született palackorrú delfinnel. A kutatók először csak vízzel jelölték meg az állatokat, hogy azok megszokják a metódust, majd háromszögeket, köröket festettek rájuk. Mindkét állatot 16-szor jelölték meg valós vagy "hamis" jellel, az állatok minden esetben odaúsztak a tükörhöz, hogy megnézzék a helyet, ahová az ábra került. A delfinek még mozogtak is a tükör előtt, hogy a lehető legjobb pozícióban legyenek, ahonnan a legjobb rálátás nyílik, így vált nyilvánvalóvá, hogy az állat tudta, önmagát látja a tükörben.
Bár nem ez az első feltételezés, hogy a delfinek tisztában vannak saját magukkal, csak most sikerült általánosan elfogadott bizonyítékot találni a delfinek öntudatára. Az öntudat meglétét korábban a bonyolult társadalmi berendezkedésből következtették ki, a delfinek közül minden egyednek megvan a maga helye, meghatározott módon érintkeznek, egy falkánál jóval bonyolultabb módon tartanak össze.
A kísérlet továbbá azt is bizonyítja, hogy nem csak a főemlősök agya képes ilyen fejlettségi szintre eljutni. A delfinek és a szárazföldi főemlősök körülbelül 60 millió éve váltak el egymástól az evolúció során, így életmódjuk, felépítésük meglehetősen különböző, ennek ellenére az agyműködésben mégis találhatóak hasonlóságok. A delfinek agyában többek között nincs meg a főemlősökre jellemző elülső lebeny, ennek funkcióit mégis sikeresen ellátja, így a párhuzamos evolúció elmélete is igazolódni látszik, azaz kifejődhet két hasonlóan értelmes lény egészen más körülmények között is.
A másik alapvető intelligenciára utaló jel a távolba mutatás követése, illetve a mutatott irányba nézés. Korábban az a vélekedés volt elfogadott, hogy a delfin képes a mutatott irányba nézni, de csak akkor, ha a trénerek erre megtanítják. Az utóbbi időben azonban kiderült, a delfinek természetes körülményeik között is képesek arra, hogy egy mutatott irányba nézzenek vagy mozogjanak. A delfinek társas érintkezésében is jelen van a mutatás, ami azt jelenti, hogy a delfinek nem csupán betanításra jegyzik meg, hogy a mutatott irányba nézzenek. Ez is egy magasabb intelligenciaszintet jelez, hiszen a jelek értelmezésével a tengeri emlősök arról tesznek tanúbizonyságot, hogy képesek mások gondolatait, szándékait megérteni, az erre mutató jeleket értelmezni, illetve egy saját jelrendszeren keresztül kommunikálni egymással vagy akár más fajokkal is.