
Daniel Moran és Eric Leuthard amerikai idegsebészek vizsgálata azoknak a kísérleteknek az egyike, melyek célja egy olyan eszköz kifejlesztése, ami képessé teszi az embereket a számítógépek irányítására az elméjük segítségével. Ezek az eszközök jelentősen megkönnyíthetnék a mozgássérültek életét, mivel segítségükkel írni, olvasni, dolgozni, és elképzelhető, hogy mozogni is tudnának. Az amerikai kutatók által tesztelt eszköz abban különbözik a korábbi, hasonló tárgyú majom- és emberkísérleteknél használtaktól, hogy a vizsgálat során az elektródákat az agy felszínén helyezték el, nem pedig az agy mélyén.
Bedrótozva
Az agyjelleolvasót négy epilepsziás betegen tesztelték. Azért epilepsziás betegeket választottak, mert az eszköz segítségével a rohamok kialakulásáért felelős területeket is lokalizálni szerették volna az orvosok. Miután felnyitották a koponyájukat, 32 elektródát helyeztek el az agyuk felszínén a beszédért és az érzékelésért felelős területeken. A páciensek rövid idő alatt elsajátították a játék irányítását. Ráadásul meglehetősen pontosan, több mint nyolcvan százalékos pontossággal találták el a célpontokat, egy páciens pedig 33-ból 33-szor talált célba egymás után.
A kutatók most olyan elektródákon dolgoznak, melyek fizikai kontaktus nélkül is képesek az agyból érkező jelek fogására és továbbítására. "Nem lóghatnak ki drótok az agyból nagyon hosszú ideig, mivel ez növeli a fertőzés veszélyét. Célunk egy drót nélküli rendszer kifejlesztése"- nyilatkozta Leuthard. A tudós elmondta, hogy ezzel először majmokon kísérleteznek majd, a most publikált kutatási eredmények azonban komoly előrelépést jelentenek.
