Ötmillió gyerek hal meg évente megelőzhető betegség miatt

2012.05.14. 12:03

Megelőzhető betegség, például tüdőgyulladás, hasmenés és malária következtében halt meg mintegy ötmillió, 5 évesnél fiatalabb gyerek világszerte 2010-ben – tette közzé a The Lancet orvosi folyóirat. A tanulmány szerzői szerint összesen 7,6 millió gyerek nem érte meg ötödik születésnapját az évben, amelyről az utolsó teljes körű összesítés rendelkezésre áll. Figyelmeztetnek arra is, hogy az ENSZ által elfogadott millenniumi fejlesztési célok közül a gyerekhalandóság kétharmados csökkentésére vonatkozó terv aligha fog teljesülni így 2015-re.

A gyerekhalálok 40 százaléka a születés utáni első 28 napban történt. A koraszülöttség ma a második a vezető halálokok listáján a tüdőgyulladás után, 2015-re pedig vélhetően át is veszi az első helyet, hacsak nem gyorsulnak fel a megelőzésére irányuló beavatkozások.

Öt ország – India, Nigéria, Kongói Demokratikus Köztársaság, Pakisztán és Kína – adta 2010-ben az összes, 5 évesnél fiatalabb gyereket érintő halálozás csaknem felét. Bár 2000, a millenniumi fejlesztési célok kitűzése óta körülbelül 2 millióval, azaz 26 százalékkal csökkent a gyerekhalálozások száma, ez nem volt elégséges a tanulmány szerzői szerint. A cél elérését most már csak abban az esetben tartják elérhetőnek, ha a leginkább veszélyeztetett régiókban és országokban a következő néhány évben gyors változások történnének a vezető halálokok területén.

Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport