Hepatitis C-góc az idősek generációja
Az amerikai járványügyi hatóság, a CDC ajánlást tett közzé, amely szerint az úgynevezett „baby boom generáció", vagyis az 1945 és 1965 között született korcsoport minden egyes tagja vegyen részt hepatitis C-szűrésen. A 3,2 millió amerikai hepatitis C-vírusfertőzött közül több mint kétmillió tartozik a baby boom generációba. Miközben a fertőzöttek közel kétharmada található az adott korcsoportban, addig az évente több mint 15 ezer haláleset háromnegyede érinti ezt a korosztályt.
A hepatitis C-fertőzést követően évtizedek telnek el a májkárosodás kialakulásáig, ezért sokan nem tudnak érintettségükről. A szakemberek úgy vélik, hogy a legtöbben az 1970-es és az 1980-as években fiatal felnőttként fertőződtek meg a kórokozóval, amelyet 1989-ben azonosítottak először, és amely fertőzött vérrel terjed.
A javasolt intézkedés nyomán a CDC reményei szerint újabb 800 ezer vírusfertőzött amerikai kaphatna kezelést, és 120 ezer ember életét menthetnék meg. Becsléseik szerint minden harmincadik teszt lehet pozitív, vagyis az érintett korosztály körülbelül 3 százaléka lehet fertőzött hepatitis C vírussal. „A CDC úgy látja, hogy a hepatitis C az ország számára eddig fel nem tárt egészségügyi krízist jelent. Úgy hisszük, itt az ideje egy határozott reagálásnak" – jelentette ki John W. Ward, a járványügyi hatóság hepatitisz vírusért felelős részlegének igazgatója.
A járványügyi adatok szerint 1999 és 2007 között megduplázódott a hepatitis C-fertőzéssel összefüggő betegségben elhunyt amerikaiak száma. Eközben tavaly két újabb szer került a piacra, amelyekkel az eddiginél sokkal több vírusfertőzött, az összes érintett 75 százaléka gyógyulhat meg.
Az új ajánlásokhoz a hozzászólásokat május 22. és június 8. között várja a CDC, a végső döntés még az idén nyilvánosságra kerül. Világszerte 170 millió vírusfertőzött van, akiknek azzal kell szembenézniük, hogy egyre rosszabbodó májgyulladás vagy akár májrák alakulhat ki náluk. A hepatitis C-vírusfertőzés a májátültetések vezető oka.