Gyorsan és jelentős mértékben lefogytak két egymást követő oltás hatására a túlságosan sokat evő, és ezért elhízott egerek. Keith Haffer, a Braasch Biotech LLC vakcinafejlesztő cég kutatója eredetileg élelmiszeripari kutatásaiban azt vizsgálta, hogy a különös hormon, az agy hipotalamusz nevű területe és a gyomorban, belekben lévő delta sejtek által elválasztott szomatosztatin adása alkalmas-e arra, hogy a sertések húsa kevesebb zsírt tartalmazzon, a tehenek meg jobban tejeljenek.Haffer első eredményeit már közölte a Journal of Animal Science and Biotechnology szaklapban, most részletesen az elhízással foglalkozó Obesity 2012 kongresszuson mutatta be.
Az előbbi kísérletek kiterjesztése alapján jött az ötlet, hogy talán a kövér egerek lefogyasztása is működhet a szomatosztatin ellen kifejlesztett vakcinával. Az elhízott egér az emberi kövérség modelljeként szerepelt a kísérletsorozatban. A kísérlet tagjai a kísérlet első napján, majd a 22. napon már kisebb adagban kaptak olyan oltást, mely szomatosztatin fehérjét tartalmazott.
A kontrollcsoprtban lévő egerek egerek ugyanazt a kalóriadús tápot ették, mint a vakcinált állatok, szépen tovább híztak, míg a vakcinával oltott csoport tagjai már az első héten leadták súlyuk húsz százalékát, és a fogyás a további időszakban hasonlóan folytatódott. A kutató kiemelte, hogy a szomatosztatin, amely elnyomja a hasnyálmirigy hormonok, az inzulin és a glukagon kibocsájtását, ebben a kísérletben az inzulin szintet nem befolyásolta.
Az előadás viharos vitát indított el. Egyik szakértő, Sabyasachi Sen hangsúlyozta, hogy bonyolult betegségekben egyetlen célt eltalálni nem elégséges. A testsúly csökkentése fontos cél lehet, de az elhízás és a teljes anyagcsere betegségcsoport kezelése sokkal komplexebb feladat. A szomatosztatin a testben lévő valamennyi hormon szintjét valamilyen irányban megváltoztatja. Ez a gond: a teljes jéghegynek nem elég csak egyetlen csúcsát eltalálni. A sokak által várt emberi vizsgálatok valószínűleg egy éven belül elkezdődnek, de várható, hogy még további állatkísérletekre is szükség lesz, az esetleges mellékhatások kizárása végett.