További Egészség cikkek
- Magyarországon egyelőre nem lesz legális az orvosi marihuána
- Hadat üzennek a spanyolok a homeopátiának
- Akár 20 évvel is képesek késleltetni az orvosok a menopauzát
- Csokoládét vagy kávét kell szagolni, ha le akar szokni a dohányzásról
- Sejtekkel és véredényekkel is rendelkező szívet nyomtattak izraeli tudósok
A Harvard Egyetem kutatói a Kuala Lumpurban folyó nemzetközi AIDS-konferencián szerdán közölték: még túl korai arról beszélni, hogy a két páciens meggyógyult, de bátorító fejleménynek nevezték, hogy a HIV-vírust nem lehet kimutatni a vérükben hónapokkal azután, hogy leálltak a gyógyszeres kezeléssel.
Timothy Henrich és Daniel Kuritzekes, a bostoni Harvard Egyetem orvostudományi karának kutatói tavaly jelentették be, hogy nyolc hónappal a vérrák miatt végrehajtott csontvelő-átültetés után nincs nyoma a HIV-vírusnak a páciensek vérében. Ennek ellenére folytatták az antiretrovirális kezelést.
A két férfi gyógyszeres kezelését 15, illetve hét héttel ezelőtt megszüntették, hogy teljes bizonyosságot nyerjenek arról, a transzplantáció és az antiretrovirális kezelés valóban megsemmisítette a HIV-vírust. A páciensek jól vannak. Ezek az eredmények csodálatosak, de még mindig nem jelentik azt, hogy a férfiak kigyógyultak a fertőzésből. Csak az idő fogja megmondani, hogy valóban ezt történt-e – hangoztatta Henrich.
Az antiretrovirális kezelésben részesülő HIV-fertőzött páciensek vérében gyakran nem mutatható ki a vírus. A nyiroksejtekben azonban a vírus látens formában elrejtőzhet, és ha az antiretrovirális kezelés megszakad, reaktiválódik. Az a tény, hogy a vérsejtekben nem találták a HIV nyomait, arra utal, hogy az alvó HIV-vírust hordozó sejtek is eltűntek.
A két férfi vérrák miatt kapott kemoterápiás kezelést az őssejtbeültetés előtt. Az egyikük három, a másik öt éve esett át a beültetésen.
A szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy ha bizonyossá válik az, hogy az átültetés eltávolíthatja az alvó HIV-vírus hordozósejtjeit, a csontvelő-transzplantációs eljárás széles körben nem járható út a fertőzés gyógyítására, és nem valószínű, hogy antiretrovirális kezelésben részesülő, jó egészségi állapotban lévő HIV-pozitív pácienseken is alkalmaznák azt. A csontvelő-átültetésnél ugyanis 20-30 százalékos a halálozási arány, ráadásul a betegnek nagyon erős kilökődésgátló gyógyszereket kell szednie.
Idén márciusban jelentették be, hogy egy AIDS-szel született csecsemő esetében értek el eredményeket az orvosok azzal, hogy nagyon korán, a születést követő harminc órán belül végrehajtották az antivirális kezelést. A gyerek anyja egy idő után abbahagyta a HIV-gyógyszerek adagolását, és kontrollra sem járt. Öt hónappal később egy vizsgálat során az orvosok már nem tudták kimutatni a vírus jelenlétét.