Hibás a migrénesek fehérállománya
Szerkezeti különbségek mutathatók ki a migrénes betegek és az egészséges emberek agya között, állítja a Neurology című szaklapban megjelent dán tanulmány, amely húsz különböző kutatás adatait összegzi. A migrénesek agyának fehérállományában elváltozásokat, apró károsodásokat fedeztek fel, azonban az eltérések okai és hatásai egyelőre nem ismertek. A tudósok szerint újabb kutatások szükségesek a felfedezés magyarázatához.
A tanulmányok mágneses rezonanciás képalkotó (MRI) eljárással készült agyi felvételeit Messoud Ashina, a Koppenhágai Egyetem ideggyógyásza elemezte. Az egészséges személyekhez képest a migrénesek leletein gyakoribbak voltak a fehérállomány rendellenességei és a szélütésszerű károsodások, mindenekelőtt azoknál a betegeknél, akik migrénaurát, azaz káprázásjellegű látási zavart is tapasztaltak.
Ashina szerint a migrén összefüggést mutat az agy szerkezeti eltéréseivel, de még nem tudjuk, hogyan és miért. "Hosszú távú kutatások híján túl korai lenne azt állítani, hogy a migréneseknél magas lenne agyszerkezeti és -működési zavarok későbbi kialakulásának kockázata" – kommentálta a tanulmányt Fayyaz Ahmed, a brit Fejfájás-kutatási Társaság elnöke.