További Egészség cikkek
- Magyarországon egyelőre nem lesz legális az orvosi marihuána
- Hadat üzennek a spanyolok a homeopátiának
- Akár 20 évvel is képesek késleltetni az orvosok a menopauzát
- Csokoládét vagy kávét kell szagolni, ha le akar szokni a dohányzásról
- Sejtekkel és véredényekkel is rendelkező szívet nyomtattak izraeli tudósok
Az irodában dolgozó emberek órákat töltenek ugyanabban a testhelyzetben, sokszor mozdulatlanul, ami a mozgásszervek egészsége szempontjából káros. Ennek megoldásaként kifejlesztettek egy olyan speciális irodai széket, amely ülőmunka közben is mozgásra ösztönöz – írja a Webbeteg.
A Buoy, azaz Bója névre keresztelt, henger alakú bútordarab instabil, ezért folyamatosan mozogni kell rajta, hogy egyensúlyban maradjunk, így a test egész nap aktív marad. Dönthető, forgatható tulajdonsága miatt kevésbé tudunk elkényelmesedni munka közben. A hagyományos irodai székhez hasonlóan a szék magassága könnyen állítható. Jelenleg hat színben kapható és huszonöt féle ülőfelület közül választhat a vásárló.
A speciális széket elsősorban irodai használatra tervezték, de bármilyen környezetben hasznos lehet, ahol hosszú ideig egy helyben ülünk.
Milyen problémákat okozhat az ülőmunka?
A mozgásszervek károsodása igen hamar, már az iskolapadban megkezdődik. Később sokak munkájának jellege is megkívánja a hosszú ideig tartó mozdulatlanságot, ezért egyre nő a mozgásszervi megbetegedések száma. Az ülő életmódnak köszönhetően, kóros izomtónus eloszlás alakul ki a szervezetben, nagyrészt a nyaki izmok görcsössé válásával, a gerinc stabilitását szabályozó mély hátizmok háttérbe szorulásával és gyengülésével. A nem megfelelő helyeken kialakult izomtónus-fokozódások, akár a végtagok zsibbadását, fájdalmát is kiválthatják.
Rossz testtartás alakul ki: a vállak előreesnek, a gerinc fiziológiás görbületeinek egyensúlya megbomlik. Gyakran röntgenfelvételen a gerinc, úgynevezett nyaki lordosisának kiegyenesedése látszik. A gerincoszlop rendellenes megterhelésének következtében, akár porckorongsérv is kialakulhat. A nyaki gerinc és a nyakizmok eltérései, gyakran okoznak fejfájást, súlyos esetben szédülést.
Mi a megoldás?
Ha nincs lehetőségünk beszerezni az örökmozgó széket, akkor még inkább figyelnünk kell ízületeink egészségére. Tudnunk kell: csak saját magunkon múlik, hogy egészségünk érdekében teszünk-e valamit. Megfelelő óvintézkedésekkel, az ülő életmód káros hatásai kiküszöbölhetők, de legalábbis nagyban enyhíthetők.
A legfontosabb, hogy a munka mellett szakítsunk időt sportolásra. Mindegy, milyen tevékenységet választunk: az aerob, ciklikus, dinamikus sportágak az állóképesség fejlesztésén túl az izmok erejének összhangját teremtik meg, kiegyenlítve a kóros tónuseloszlásokat.
Az úszás kiválóan erősíti a törzs tartóizmait, melyek a gerinc stabilitásáért felelősek, az ízületek kímélése mellett, fejleszti az izmokat és javítja az állóképességet. A lazító, nyújtó mozgásformák hatékonyan oldják az izomzat görcsét, mindemellett a stressz következtében fellépő nyaki izommerevséget is csökkentik (a relaxáció mentális tartalmának segítségével).
Nagyon fontos, hogy rendszeres időközönként szünetet tartsunk. Álljunk fel az asztal mellől, sétáljunk. Végezzünk fej-, nyak-, váll- és derékkörzést. Jó hatású a vállak egyszerre, mélyen lefelé tolása, mikor a nyakizmok nyújtása valósul meg.
Alkalmazzunk nyújtó hatású gyakorlatokat: fejünk fölé emelt karunkat a tarkónk mögött hajlítsuk be, majd másik kezünk segítségével, könyökünket közelítsük az ellenkező oldali fülünk felé. Magastartásban tartott karjainkkal váltakozva nyújtózkodjunk magasra, mintha el akarnánk érni a plafont. Mélytartásban nyújtózzunk lefelé, mintha a padlót szeretnénk megérinteni.
Végezzünk törzshajlítást mindkét oldalra, majd törzsdöntéseket. Hajoljunk előre s próbáljuk megfogni a bokánkat (néhány alkalom után egyre közelebb érünk a célhoz). Bokakörzés után váltakozva spicc-pipa állásokba hajlítgassuk lábfejünket: így csökken a lábdagadás és élénkül a vérkeringés, csökken a trombózis veszélye.
Ha lehetőségünk van rá, járjunk rendszeresen masszázsra. Az izomfeszültségek oldása, gyakran csak ezzel a módszerrel érhető el. Ma már egyre több multi és kisebb méretű cég is alkalmaz irodai masszőröket, akik munkaidőben nyújtanak masszázst a dolgozóknak. A szünetek közben ne felejtsük el szemünket is pihentetni.