További Egészség cikkek
- Magyarországon egyelőre nem lesz legális az orvosi marihuána
- Hadat üzennek a spanyolok a homeopátiának
- Akár 20 évvel is képesek késleltetni az orvosok a menopauzát
- Csokoládét vagy kávét kell szagolni, ha le akar szokni a dohányzásról
- Sejtekkel és véredényekkel is rendelkező szívet nyomtattak izraeli tudósok
Csak a HIV-fertőzöttek harmada kap gyógyszeres kezelést – hangzott el a Melbourne-ben vasárnap megnyílt 20. AIDS-világkonferencián. A szerzett immunhiányos tünetegyüttesről szóló tudományos gyűlés résztvevői először a Kelet-Ukrajna fölött lelőtt MH17-es maláj légijárat áldozataira emlékeztek egy perces néma csenddel. A gép utasai közül több mint százan a nagyszabású AIDS-világkonferenciára tartottak Ausztráliába.
Az utasok közt volt Joep Lange, a Nemzetközi AIDS Társaság (IAS) korábbi elnöke, aki 1983 óta, csaknem a járvány kitörésétől kezdve dolgozott a kór kutatásán – írja az MTI. Élettársa, Jacqueline van Tongeren volt ápolónő szintén életét vesztette. Az áldozatok egyike Lucie van Mens aktivista, aki fekete-afrikai útjai során a HIV-veszélyeztetett nők védekezéséért kampányolt.
A lelőtt repülőgépen tartózkodott Glenn Thomas, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 49 éves brit szóvivője is. A légi szerencsétlenségben vesztette életét a kolozsvári orvostudományi egyetemnek a világkongresszusra tartó két másodéves hallgatója is, egy román-kanadai állampolgárságú fiatalember és német állampolgárságú barátnője.
2030-ra megfékeznék
Az ENSZ AIDS-szervezete, az UNAIDS igazgatója, Michel Sibide mutatta be a betegség elleni küzdelem új, nagyívű céljait: 2020-ig minden HIV-fertőzött 90 százalékának tisztában kell lennie az állapotával, ugyanilyen arányuk számára kell hozzáférhetővé tenni a gyógyszereket.
„El akarjuk érni, hogy a fertőzöttek 90 százalékánál 2020-ra a kórokozó ne lehessen kimutatható. Így lehet a járványt 2030-ig megfékezni” – magyarázta Sibide. A feladat nagyságát jelzi, hogy a világ mintegy 35 millió HIV-fertőzöttjének 54 százaléka nem is tud betegségéről.
A cél megvalósítását akadályozzák az Oroszországban, Indiában és egyes afrikai országokban érvényes diszkriminatív törvények, melyek miatt a homoszexuálisok és a HIV-pozitívok bujkálni kényszerülnek. „Egyszerűen nem hagyhatjuk, hogy kormányok olyan jogszabályszörnyeket hozzanak, amelyek a társadalom leginkább sebezhető rétegeit sújtják” – mondta Francoise Barre-Sinoussi, az IAS elnöke.
Egy indonéz aktivista, a szintén fertőzött Ayu Oktariani több mint egy tucat, népviseletbe öltözött HIV-pozitív fiatallal lépett a pódiumra. „Hadd mehessünk iskolába és kórházba, hadd világosítsuk fel az embereket, senkinek se kelljen többé szégyenben élnie! Olyan világban szeretnénk dolgozni, ahol a HIV-vel élőkkel mindenütt tisztelettel bánnak" – hangoztatta Oktariani.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint egyes viselkedések - a drogfogyasztás, a szexuális munka, a meleg férfiak nemi kapcsolata - kriminalizálása azzal az eredménnyel jár, hogy a HIV-fertőzéstől leginkább fenyegetett csoportok nem jutnak megfelelő orvosi ellátáshoz.
Péntekig kétszáz ország mintegy 12 ezer tudósa, szakembere és aktivistája számol be új gyógyszerek és oltóanyagok kutatásáról, és tapasztalatokat cserélnek a HIV-vírus és az általa okozott kór, az AIDS elleni küzdelmükről.