WHO: Az adott körülmények között oké az emberkísérlet
További Egészség cikkek
- Magyarországon egyelőre nem lesz legális az orvosi marihuána
- Hadat üzennek a spanyolok a homeopátiának
- Akár 20 évvel is képesek késleltetni az orvosok a menopauzát
- Csokoládét vagy kávét kell szagolni, ha le akar szokni a dohányzásról
- Sejtekkel és véredényekkel is rendelkező szívet nyomtattak izraeli tudósok
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) közleménye szerint az adott körülmények között, az ebola járvány méreteire tekintettel etikus, hogy kísérleti stádiumban lévő gyógyszerekkel próbálják kezelni a vírussal megfertőződött betegeket. A közleményt azt követően adták ki, hogy a libériai kormány bejelentette: kapott egy szállítmányt a Zmapp nevű szerből, miután külön kérte azt az Egyesült Államok kormányától.
A WHO szerint ugyanakkor a kísérleti gyógyszereket körültekintő tájékoztatás mellett lehet csak alkalmazni, és fontos, hogy a kezelés során szerzett tapasztalatokat nyilvánosan megosszák a kezelésben részt vevő orvosok. A világszervezet szerint pont az adatgyűjtési és -kezelési kérdések megválaszolása lesz a legnehezebb, hiszen a kezelés most nem elsősorban kutatás jellegű, hanem a betegek ellátására koncentrál.
Az sem teljesen tiszta egyelőre, hogy pontosan ki is fizeti a kezeléssel kapcsolatos költségeket, főleg mert a WHO épp a múlt héten nyilvánította nemzetközi egészségügyi vészhelyzetnek az aktuális ebolajárványt.
A Zmapp először akkor került be a hírekbe, mikor kiderült, hogy ezzel a szerrel kezelték azt a két beteget, akit az USA-ba szállítottak kezelésre. Akkor arról volt szó, hogy a két fertőzött állapota javult, viszont az nem derült ki, hogy ez mennyire volt a Zmapp hatása. Egyes információk szerint Zmappot kapott az a római katolikus pap is, akin Spanyolországba hazatérve jelentek meg az ebola jelei, és aki bele is halt a fertőzésbe.
A Zmappot eddig csak majmokon tesztelték, és egyelőre hivatalosan nem állt készen az emberes próbákra. Ugyanakkor nem a Zmapp az egyetlen ebolaellenes szer, az MTI gyűjtése szerint számos cég fejleszt oltóanyagot és gyógyszert az Ebola-vírus ellen, ám eddig egyetlen szer sem lépett a kipróbálás második klinikai fázisába, amikor a vizsgálati készítmény terápiás hatását vizsgálják emberek esetében, így engedélyt sem kapott egy sem.
- A GSK gyógyszergyár az amerikai Allergia és Fertőző Betegségek Országos Intézetével (NIAID) együtt fejleszt védőoltást, amely főemlősöknél bíztató eredményeket mutatott. A vakcina a klinikai tesztek korai szakaszába léphet, ha erre az amerikai Gyógyszer- és Élelmiszerbiztonsági Hatóság (FDA) engedélyt ad. A NIAID 2014 őszére várja a tesztek indulását.
- A Johnson & Jonhson Crucell nevű részlege szintén a NIAID-dal együtt fejleszt védőoltást, amelynek első klinikai tesztjei 2015 végén, 2016 elején kezdődhetnek. A Crucell-vakcinát azért dolgozták ki, hogy további védelmet nyújtson a Marburg elnevezésű, súlyos és gyakran halálos kór ellen, amelyet az Ebola-családjába tartozó vírus okoz.
- A Bavarian Nordic dán gyógyszergyár az Imvanex nevű, himlő elleni védőoltását alakítja át filovírus elleni injekcióvá. (Az ebola a filovírusok közé tartozik.) Az amerikai kormány 17,9 millió dolláros (4,2 milliárd forint) szerződést kötött a céggel 2012-ben. Az Imvanex injekcióban beadható formája valószínűleg 2015-ben lép a klinikai tesztek első szakaszába.
- A Profectus Biosciences jó eredményekkel tesztelte majmokon a vakcináját. Egyetlen, izomba adott injekció megóvta az összes rhesus majmot a megbetegedéstől, amikor három héttel később Ebola-vírussal fertőzték meg őket. A cég az reméli, 12 hónapon belül elkezdhetik a klinikai teszteket.
- A Tekmira kanadai gyógyszergyárnak az FDA újra engedélyezte, hogy folytathassa gyógyszere tesztelését ebolafertőzött emberek részvételével, miután múlt hónapban leállította a próbákat. A hatóság azután függesztette fel a teszteket, hogy biztonsági aggályok merültek fel a szer legnagyobb adagja miatt.
- A Biocryst gyógyszergyár BCX4430 jelű gyógyszerét a Marburg-vírus kezelésére fejlesztették ki, és a tesztek első, a klinikait megelőző fázisában van. Elemzők szerint az Ebola-fertőzés gyógyítására is alkalmas lehet.
- A Siga Technologies kísérleti, ST-383 elnevezésű szere meg akarja akadályozni, hogy a vírus a gazdasejtbe hatoljon, ezzel hatásosan vetne véget a szaporodási ciklusának. Állatokon már kipróbálták - közölte a gyógyszergyár.
- A Medivector japán partnerével, a Fujifilmmel közösen tárgyalásokat folytat az FDA-val, hogy a Favipiravir influenzagyógyszerét átalakítva az Ebola-vírus ellen is kipróbálhassák.
- A Sarepta Therapeutics Ebola-vírus elleni gyógyszerének klinikai tesztjei megkezdődtek, de a kormányzati finanszírozást két éve elveszítették.
- A kaliforniai MAPP gyógyszercég akkor került az érdeklődés középpontjába, amikor Ebola-vírus elleni gyógyszerüket beadták két amerikai betegnek, akik segélyszervezeteknél dolgoztak a járvány sújtotta Nyugat-Afrikában. Mindkét páciens a javulás jeleit mutatja. A szert azonban még csak állatokon próbálták ki.
- A Nanoviridices gyógyszergyár múlt héten azt jelentette be, hogy folytatja Ebola-vírus elleni szerének fejlesztését.