Utóhatásoktól szenvednek az ebola túlélői
További Egészség cikkek
- Magyarországon egyelőre nem lesz legális az orvosi marihuána
- Hadat üzennek a spanyolok a homeopátiának
- Akár 20 évvel is képesek késleltetni az orvosok a menopauzát
- Csokoládét vagy kávét kell szagolni, ha le akar szokni a dohányzásról
- Sejtekkel és véredényekkel is rendelkező szívet nyomtattak izraeli tudósok
Hónapokkal a betegségből való felépülést követően egyes túlélőknél különféle egészségügyi problémák jelentkeznek, amiket az orvosok már el is neveztek posztebola-szindrómának. Többek között látási problémákról, ízületi fájdalmakról, haj- és emlékezetvesztésről, valamint szorongásos rohamokról számolnak be az érintettek.
A 29 éves Romeo Doe-t novemberben engedték ki a libériai főváros, Monrovia egyik ebolaközpontjából, és azóta nyomást érez a szemében, ami a látását is befolyásolja - írja az MTI. Margaret Nanyonga Sierra Leonéban kezelt ebolás pácienseket, és olyan túlélőkkel is találkozott, akik elveszítették a látásukat. A szakember szerint az általa kezelt túlélők nagyjából fele számolt be hanyatló egészségi állapotról a betegségből való felépülést követően.
Az orvosok egyelőre nem tudják, hogy a tünetek - köztük a szemproblémák, az ízületi fájdalom, a haj- és emlékezetvesztés, valamint a szorongásos rohamok - milyen hosszú ideig tartanak. Jelenleg semmilyen tudományos szakirodalom vagy orvosi konszenzus nem született a túlélők körében jelentkező új tünetekről, vagy az érintettek számáról.
A fertőző betegségekre szakosodott Dan Kelly szerint a nem megfelelő egészségügyi nyilvántartások miatt nehéz különbséget tenni az új és a már létező tünetek között. Mint mondta, az ebolavírus legyengítheti a túlélők szervezetét és elősegítheti más betegségek kialakulását.
Az utóhatások egy része a jelek szerint magához a fertőzéshez köthető: néhány páciensnél autoimmun betegséghez - amikor az immunrendszer kóros, támadó jellegű immunválaszt indít a szervezet saját szövetei ellen - hasonló szimptómák, másoknál vakságot okozó szemgyulladás tünetei jelentkeztek.
Az utóhatásoktól nem szenvedő túlélők szerint tünetmentesen is nehéz visszatérni a normális életbe a vírus hosszú távú hatásaival kapcsolatos megannyi megválaszolatlan kérdés - a menstruáció leállása, az ebolavírus és a mentális rendellenességek közötti kapcsolat - miatt.
Az angliai Readingi Egyetem víruskutatója, Ben Neumann szerint "meglepő lenne, ha egy olyan pusztító dolog, mint az ebolavírus nem okozna hosszú távú következményeket". Mint elmondta, az ebola ritka vírus és a mostanit megelőző járványok során kevés túlélőt hagyott maga után, ezért nincs elegendő információ arról, hogy milyen tünetek jelentkezhetnek a túlélőknél. A mostani helyzet tehát egyedülálló lehetőséget jelent ezen tünetek tanulmányozására.
Az ENSZ szerint a tavaly februárban kezdődött nyugat-afrikai ebolajárvány túlélőinek száma 5-10 ezer között mozog.