Nem kéne két pofára zabálni az antibiotikumot
További Egészség cikkek
- Magyarországon egyelőre nem lesz legális az orvosi marihuána
- Hadat üzennek a spanyolok a homeopátiának
- Akár 20 évvel is képesek késleltetni az orvosok a menopauzát
- Csokoládét vagy kávét kell szagolni, ha le akar szokni a dohányzásról
- Sejtekkel és véredényekkel is rendelkező szívet nyomtattak izraeli tudósok
Brit kutatók szerint a gyógyszer-rezisztencia terjedését segíti elő és ezért hibás az a szemlélet, hogy minden esetben végig kell csinálni az antibiotikum-kúrát, akkor is, ha a beteg már a vége előtt jól érzi magát. A szakemberek szerint új ajánlásokat kell kidolgozni – írja az MTI.
A kezelés időtartama és hatásossága, illetve a gyógyszer-rezisztencia közötti kapcsolat elemzése nyomán a tanulmány szerzői hangsúlyozták,
"Ha egy beteg bármi okból antibiotikumot szed, a bőrön vagy a bélben, illetve a környezetében lévő antibiotikum-érzékeny fajokat és mikroorganizmus-törzseket ellenálló fajok és törzsek váltják fel, amelyek készen állnak arra, hogy újabb fertőzést okozzanak a jövőben. Minél hosszabb az antibiotikum szedése, annál nagyobb az esélye, hogy ezek az ellenálló fajok teret nyernek. Az ellenálló törzsek közvetlenül terjedhetnek olyan emberek között, akiknél nem mutatkoznak a betegség jelei" – írják a kutatók a British Medical Journal szaklapban megjelent tanulmányban.
Nem bírunk a szuperbaktériumokkal
Az antibiotikum egyre hatástalanabb, pedig nyeljük, mint ha muszáj lenne. Jönnek az új gyógyszerek, kérdés, mikor érnek ide.
Az orvosok tanácsolhatják a betegeknek, hogy hagyjanak fel a kúrával, amikor jól érzik magukat, de ez ellentétes az Egészségügyi Világszervezet ajánlásával
– írja a tanulmányban.
A WHO szerint, ha korán leáll valaki a kúrával, azt kockáztatja, hogy nem pusztul el a szervezetében a betegségét okozó összes baktérium, amely így mutálódhat és ellenállóvá válhat a kezelésre. Ezért ajánlják a teljes kúra befejezését. A brit szakemberek szerint viszont ez az ajánlás még az antibiotikumok kifejlesztésének kezdeti szakaszában, az 1940-es években gyökerezik.
"Javasoljuk a politikai döntéshozóknak, pedagógusoknak és orvosoknak, hogy ne tanácsolják a kúra befejezését kommunikációjukban. Sőt. Nyilvánosan és hathatósan ki kell mondaniuk, hogy ez helytelen, nem bizonyítékon alapuló ajánlás." A kutatók szerint további kutatások szükségesek a legjobb alternatív ajánlás kidolgozására, de a betegeknek az lehet a legjobb tanács, hogy
Az új tanulmány megállapításaival ugyanakkor nem minden szakember ért egyet. Egyrészt arra hívják fel a figyelmet, hogy a antibiotikumkúra idő előtti abbahagyása is veszélyes lehet, másrészt hogy maga a tanulmány se kínál döntő bizonyítékot, már csak azért se, mert korlátozott mennyiségű adattal dolgoztak.