Az ember elkergette a nagytestű emlősöket
Sörgősen tenni kell valamit a nagyméretű állatok megmentése érdekében, mert a tizenhatodik század eleje óta a húsz kilogrammnál nehezebb emlősök 35 százaléka élőhelyének több mint felét elvesztette, állítják az amerikai Princeton egyetem és a Természetvédelmi Világalap (WWF) munkatársai, akik a Journal of Mammalogy szaklapban publikálták kutatásuk eredményét.
A kutatók szerint ez az első tanulmány arról, hogy az ember milyen negatív hatással volt a biológiai sokszínűségre. Csupán azokon a túlságosan forró, száraz, fagyott vagy mocsaras területeken maradt fenn az évszázadokkal ezelőtti állapot, ahol az ember nem szívesen él.
A legnagyobb veszteség a nagyragadozókat érte, például a tigriseket, leopárdokat, oroszlánokat és a farkasokat. Ausztrália környékén az emlősök 68 százaléka megmaradt, Délkelet-Ázsiában viszont csak egy százalékuk élte túl az emberpopuláció rohamos növekedését.
Tanulmányukban a kutatók azt is megmagyarázzák, hogy miért van szükség nagy emlősök védelmére. A ragadozók azért fontosak, mert szabályozzák a tápláléklánc alján levő zsákmányállatok számát és viselkedését, a nagy növényevők pedig azért, mert kedvezően alakítják környezetük növényvilágát.