További Tudomány cikkek
- Vészhelyzeti csúcstalálkozót hívtak össze a kutatók, katasztrofális tengerszint-emelkedésre figyelmeztetnek
- Kiderült, az állva végzett irodai munka semmivel sem egészségesebb, mint ha ülve dolgozunk
- Horror vagy médiahack az első fejátültetés?
- És ön mennyit káromkodik a munkahelyén?
- Vulkánkitörések alakíthatták a Hold túloldalát
"Én megszülettem, nekem ez már mindegy."
Fester
A nyugati civilizáció kiiktatta a természetes szelekciót, az emberi faj evolúciójának ezzel gyakorlatilag vége - állítja egy brit tudós. Kollégái szerint azonban törzsfejlődésünk ezzel nem áll meg: a szelekció továbbra is működik, az ember jövője pedig technológiai kérdés - mondják.
Jones nézetei igazi tudományos vitát váltottak ki az érdekesnek tűnő témakörben. Vajon a nyugati civilizáció valóban megvédi a homo sapienset azoktól az evolúciós erőktől, amelyek eddig formálták? Milyen túlélést befolyásoló tényezők veszik át az időjárás, táplálékforrások, és a főellenség hagyományos alakító szerepét?
Az ősember örül a fejleményeknek |
"A valaki körülnézett volna az ötvenezer évvel ezelőtti kőkorszaki Európában, bizonyára azt feltételezte volna, hogy a fejlődés iránya, hogy az ember nagyobbá és erősebbé válik. Aztán őket az embereket meglehetősen elvágólag vékony, magas, és rendkívül intelligens emberek váltották fel, akik meghódították az egész világot. Ilyen evolúciós mozzanatokat nem lehet megjósolni. Nem lehet tudni mi következik." - vélekedik a londoni Természettörténeti Múzeum professzora, Chris Stringer.
Egyes tudósok szerint az agyunk egyre töpörödik, miközben egyre neurotikusabbak leszünk, mások úgy vélik testünk egyre törékenyebbe, miközben egyre intelligensebbé válunk, Jones bizonyítottnak látja, hogy fejlődésünk ez elmúlt században megállt.
Interkontinentális szerelem |
Gyakorlatilag mindenki átörökítheti a génjeit, nem csak azok, akik jobban alkalmazkodnak a környezethez.
Mindenki távolról jött
Ugyancsak fékezi a genetikai változást, hogy az emberi populációk folyamatosan keverednek. A keveredés fokozódását az adott személy és partnere szülőhelye közötti távolság növekedése mutatja. Korábban az emberek legfeljebb a szomszédos faluból választottak párt. Ma a fokozott mobilitásnak köszönhetően (repülő, terepjáró, gőzhajó) nem számít megdöbbentő ritkaságnak, ha valaki olyan párt választ, aki másik kontinensen született (ld. Az én babám egy fekete nő).
Klónozott génmanipuláltak |
Fajalapítás
A Washington egyetem kutatója, Peter Ward egyetért Jones professzorral abban, hogy az ember természetes evolúciója véget ért, szerinte azonban a fejlődés helyét a fejlesztés veszi át.
"Nem hiszem, hogy tovább változnán, leszámítva azokat a változtatásokat, amelyeket magunk okozunk." Ward bizony a klónozásra és a génterápiára gondol itten. A szakember szerint a biotechnológia végső soron egy új fajt fog létrehozni: a szuperembert, aki százötven évig él, ebből negyvenet tanulással tölt, gazdag, és két tucat gyermeke van.