
Magyarok kutatják az univerzum folyékonyságát
További Tudomány cikkek
-
Legalább két állást vállalnak a Z generációsok, ha nem akarnak éhen halni
- Izgalmas felfedezést tettek spanyol régészek, fény derülhet egy középkori titokra
- Az eddig ismert legrégebbi hangyafajt fedezték fel Brazíliában
- Addig toljuk a fűnyírót, amíg mind bele nem halunk
- Egyre menőbb kereszténynek lenni a Z generációsok körében
A kísérletet az Egyesült Államokban, a Brookhaveni Nemzeti Laboratórium RHIC részecskegyorsítójánál végezték. Az RHIC a világon az első és egyetlen olyan ütköztető, amelyet kifejezetten a nagyenergiás nehézionfizikai kutatások céljából építettek. A létesítményben nehézionokat, elektronjaiktól megszabadított, szinte teljesen ionizált atomokat ütköztetnek egymással a fénysebességhez igen közeli sebességgel. Az ütközésekben az anyag olyan állapota jön létre, amilyen pillanatokkal az univerzum születése, vagyis az ősrobbanás után lehetett a világegyetemben. Nem csoda, hogy ezeket a kísérleteket a rájuk jellemző óriási energiasűrűség miatt Kis Bummnak is nevezik a fizikusok.
Az RHIC gyorsító négy kísérlete a BRAHMS, a STAR, a PHOBOS és a PHENIX, a magyar fizikusok az utóbbiban dolgoznak a 2002 végén aláírt PHENIX–Magyarország-együttműködés keretében. Az ELTE Atomfizikai Tanszéke, a Debreceni Egyetem és az MTA KFKI RMKI együttműködését az RMKI koordinálja. Az utóbbi bő öt évben a PHENIX kísérlet eredményeit neves szakfolyóiratokban, többségében a Physical Review Lettersben publikálták.
Ütközések
„Kis szerepet játszunk csak a kutatásban – szerénykedik Csanád Máté, az ELTE fizikusa. – Nagyjából ötszáz ember vesz részt az együttműködésben, ebből körülbelül tíz magyar. Az úgynevezett Zero Degree Calorimeter alprojekt a mi felelősségünk. Ez a kaloriméter egy detektor, ami azt vizsgálja, hogy egy-egy ütközés mennyire volt centrális, vagyis hogy a két üköző nehézion mennyire találta el egymást.”
A detektorrendszer minden évben néhány hónapig működik, általában télen, mert akkor könnyebben lehet hűteni a gyorsítót működtető mágneseket (az RHIC működtetési költségének legnagyobb részét ezeknek a mágneseknek az energiafogyasztása teszi ki). Most éppen a nyolcadik kísérletsorozat indult el, utána Csanádék újra hónapokig elemzik majd a kapott adatokat. Kötelezően részt kell venniük az üzemeltetésben, különböző szoftverek programozásában és felügyeletében, és az adatfelvételben is.
Ami a kísérletek elméleti részét illeti, a magyarok az elliptikus folyás vizsgálatában dolgoztak sokat. Ez a jelenség összefügg az ütközések centralitásával, és a kísérletek során létrejött közegben a részecskék impulzusának eloszlásáról ad információt. „Ezenkívül hidrodinamikai modelleken is dolgozunk, ami annyiban egyedülálló, hogy kevés olyan fizikus van, aki ilyen modelleket fejleszt, és benne is van a kísérletekben – fogalmaz a kutató. – Az ütközéskor keletkező, számunkra ismeretlen közeg tágul valahogy hidrodinamikai módon, erre próbáljuk alkalmazni hidrodinamikai egyenleteinket, modelljeinket és szimulációinkat.”
Szuperforró, szuperfolyékony
Az RHIC-ben létrehozott ütközésekkor a hőmérséklet meghaladja a 2 terakelvint (2 x 1012 kelvin), a nyomás a 1034 pascalt. Hogy miért nem ég porrá, illetve robban szét a gyorsító, arra egyszerű a magyarázat: rettenetesen kicsi ideig és nagyon apró térrészben jön létre ez az elképzelhetetlenül forró (a Nap középpontjánál milliószor forróbb), az univerzum korai állapotát idéző, ismeretlen és éppen ezért izgalmas anyag. Ez az állapot egy atommag térfogatának megfelelő térrészben jön létre, kitágul ennek a méretnek a néhányszorosára, majd onnantól kezdve nagyon gyorsan hűl.
Dr. Csörgő Tamás, az együttműködés RMKI-s témavezetője öt mérföldkőben foglalja össze az anyaggal végzett eddigi kutatásokat az MTA honlapján. Eszerint az első nagy eredmény az volt, hogy arany-arany ütközések során felfedezték: bizonyos részecskesugarakból a vártnál kevesebb keletkezik. Ennek az egyik lehetséges magyarázata, hogy az ütközésben keletkezett anyag elnyeli a részecskesugarak egy részét. A kutatók másik ötlete az volt, hogy a fényhez igen közeli sebességgel mozgó atommagokban egyszerűen megváltozik a részecskesugarak keletkezésének valószínűsége. A következő kísérletben ennek ellenőrzésére végeztek ellenpróbát deutérium- és aranyionnal. A kis deuteron és a nagy arany nehézion ütközésekor nem tapasztalták a jelenséget, ezért eldőlt, hogy a helyes magyarázat a részecskesugarak elnyelődése.
Az RHIC négy kísérletének következő nagy – és meglepő – felfedezése az volt, hogy az ütközések során pillanatokra létrejövő új anyag leírásakor az anyagot gázként feltételező modellek kudarcot vallanak, viszont a folyadékból kiinduló modellek működnek, tehát a létrejött anyag nagy valószínűséggel folyadék. A PHENIX e témában született cikke 2006-ban a második legidézettebb magfizikai témájú publikáció lett, konklúziója az volt, hogy a jelenleg ismert legmagasabb hőmérsékleten az anyag folyadékként, ráadásul gyakorlatilag viszkozitásmentes, vagyis tökéletes folyadékként viselkedik. Sőt mivel az elliptikus folyási kép vizsgálatakor a kutatók azt tapasztalták, hogy az elemi részecskéket felépítő kvarkok szabadon jelennek meg, megállapították, hogy ez a folyadék kvarkok folyadéka.
Végül tavaly azt is kimutatták, hogy mennyire tökéletes ez a folyadék. A folyás csillapodására jellemző mennyiség, a kinematikai viszkozitás a 2 terakelvines anyag esetében csupán egynegyede volt az eddig ismert legtökéletesebben folyó anyagénak, a 4 kelvin alatti hőmérsékletű, ultrahideg héliuménak.
Mint a békacomb
A kísérletek kezdetekor egyfajta plazmára számítottak, senki sem jósolta, hogy az ember által előállítható legmagasabb hőmérsékleten az anyag szuperfolyékony folyadékként viselkedik. „Ez olyan, mint amikor Indiát akarták megtalálni, és felfedezték Amerikát. Most mi is feltérképezzük az új földet” – mondja Csanád. Az éppen most folyó kísérletsorozatban újra deutérium-arany ellenpróbákat csinálnak, és még precízebb méréseket végeznek.
„Szeretnénk olyan hidrodinamikai modelleket találni, amelyek a nehézion-ütközések kezdetétől, a legforróbb és legsűrűbb tartományról is részletesebb ismereteket nyújtanak – fogalmaz a kutató. – Végső soron akkor lennénk igazán elégedettek, ha »megrajzolhatnánk« az erősen kölcsönható anyag tulajdonságaira jellemző térképet, vagyis azt, hogy a hőmérséklet és a nyomás függvényében mikor folyadék, mikor gáz, mikor plazma, vagy másféle halmazállapotú-e az ütközésekben keletkező ősi-új anyag.”
És hogy mire jó mindez, miként térül meg majd az atommagok ütköztetésére fordított pénz és szellemi energia? „Még nem tudjuk – mondja a fizikus. – Amikor Galvani kísérletezett a békacombbal, még fogalma sem volt arról, mire jó az, csak látta, hogy van egy új jelenség, és meg akarta érteni. Nagyrészt mi is a megismerésre pályázunk. Hogy mi lesz belőle, azt ma még nem tudjuk elképzelni sem.”
„Annyi biztos, hogy a felfedezéssel találkoznak majd a diákok – teszi hozzá Csörgő. – A jelenleg ismert legforróbb anyag egyben a legfolyékonyabb is – ennek tankönyvben a helye. Egyébként van egy jó tudományos legenda arról, amit ön kérdez. Amikor a Brit Tudományos Akadémia nyilvános ülésén Faraday ismertette az általa felismert elektromos jelenségeket, az ugyancsak jelen lévő pénzügyminiszter, William Ewart Gladstone megkérdezte a tudóst, hogy mire lesz jó a felfedezése. A válasz így hangzott: Ön, miniszter úr, ezt egyszer még meg fogja adóztatni.”

Az oldalról ajánljuk
- Futball
Ezt látni kell! Videón a ráadásban esett bombagól, rangadót nyert a Real Madrid
Federico Valverde a 93. percben volt eredményes az Athletic Bilbao ellen.
április 21., 07:47
- Futball
Lionel Messi új frizurája erősen megosztó, az internetes vélemények jó része nem is idézhető
A félrefésült haj kínos történelmi hasonlóságot ébreszt a kommentelőkben.
április 21., 08:51
- Belföld
„Nem azt mondták, Feri” – A politikai „feltámadások” anatómiája
Horn Gábor szerint a közvélemény könnyen felejt, így van esélye a politikai visszatérőknek.
április 21., 08:12
- Degusztátor
Az ég szerelmére, hogy lehet idáig süllyedni. Isten véled, édes Piroskám...
Százszázalékos illúzió a Damjanich utcában.
április 21., 09:05
- Autó-motor
Top 10-es eredménnyel indult Molnár Martin brit Formula–4-es szezonja
Felemás kezdésen van túl a fiatal magyar sportoló.
2 órája
- Külföld
Folytatódik a Signal-botrány: a védelmi miniszter egy másik csoportban is megosztotta a jemeni bombázás részleteit
Családjának számolt be a haditerv részleteiről Donald Trump tárcavezetője.
április 21., 08:45
- Belföld
Harmincöt határsértőt fogtak el hétvégén a rendőrök
Két személy ellen indult idegenrendészeti eljárás.
április 21., 09:02
- Tech-Tudomány
Így nézhetett ki Jézus Krisztus a mesterséges intelligencia szerint
Ilyen lehetett a torinói leplen látható férfi arca.
április 21., 09:04
- Külföld
Venezuelai politikai elítéltekért deportált bűnözőket adna vissza El Salvador elnöke
Több mint 250 bebörtönzött foglyot érintene, ha az ötlet zöld utat kapna.
április 21., 08:39
- Belföld
Öt év helyett a kormány határozhatja meg, meddig lehet valaki közmunkás
A közfoglalkoztatásból a versenyszférába program is folytatódik.
április 21., 09:09
- FOMO
Válása után máris rátalálhatott a szerelem Billy Ray Cyrusra
Az énekes ezúttal egy színésznővel posztolt közös fotót.
április 21., 09:18
- Futball
Meghalt a legendás argentin kapus, Milei elnök álszent posztja kiverte a biztosítékot
Most „kollégáját” gyászolja, egy hete még pojácának nevezte.
április 21., 07:28
- Belföld
Locsolók, figyelem: esernyő nem kell a kölni mellé
A hőmérséklet napközben 22 és 27 Celsius-fok között alakul.
április 21., 06:16
- Tenisz
Marozsán Fábiánnak jól fialt a müncheni menetelése a tenisz-világranglistán
Éljátékosunk 19 helyet javított, Fucsovics Márton 40 helyet csúszott vissza.
április 21., 09:31
- Külföld
Vlagyimir Putyin történelmi ajánlatot tett Ukrajnának, a közvetlen tárgyalásokra is készen áll
április 21., 06:12
- Külföld
Lejárt a tűzszünet, orosz dróntámadások rázták meg Ukrajnát
Véget ért a 30 órás fegyvernyugvás.
április 21., 09:12
- Külföld
Izrael kivizsgálta a gázai öldöklést: félreértés és parancsszegés miatt kellett meghalniuk a palesztin orvosoknak
Az egyik áldozat telefonja öt percen keresztül rögzítette a mészárlás körülményeit.
április 21., 07:15
- FOMO
Donald Trump a Fehér Házban fogadta a sztárszínészt, újraalkották a híres film plakátját
A két fél már korábban is összefutott nyilvános eseményeken.
április 21., 06:18
- Tech-Tudomány
Európa jeges kincsei veszélyben: műhóval próbálják menteni Norvégia utolsó gleccsereit
Nyolc éven belül teljesen elolvadhatnak.
április 21., 07:07
- Belföld
Alkohol, gyógyszer és nikotin – egyre több magyar kerül kórházba mérgezéssel
Robbanásszerűen nő a nikotinmérgezések száma a fiatalok körében az új típusú termékek miatt.
április 21., 06:18
- Kultúr
Márkó és Barna Síkideg – Zűr a zűrben
Szexepilek, csicska állatok az állatkertben és Katy Perry az űrben. Ezekről is szó volt a Márkó és Barna Síkideg e heti adásában.
április 21., 07:06
- Külföld
Donald Trump: Boldog húsvétot a radikális baloldali őrülteknek
Joe Bident kártékony baromnak nevezte az elnök.
április 21., 06:25
- Belföld
Sütis Móni: Nehéz ennyi tányért egyszerre pörgetni
Az ember azt aratja, amit korábban elvetett.
április 21., 06:22
- Külföld
Villanyvezetéknek ütközött egy repülőgép Illinois államban, négyen meghaltak
A halottak személyazonosságát még nem hozták nyilvánosságra.
április 21., 06:44
- Belföld
Durva káderképzés zajlik – véli a szakma az új pedagógus-továbbképzésről
Központilag kijelölt igazgatók jöhetnek?
április 21., 06:32
- Gazdaság
Óriási károkat okoztak az áprilisi fagyok, nagy áremelkedés várható
Nem csak Magyarország járt pórul.
április 21., 06:36
- Külföld
Elszabadultak az indulatok, nők gyújtottak fel egy cirkonbányát Bissau-Guineában
A belügyminiszter szerint a bánya minden épülete leégett.
április 21., 08:11
- Belföld
Kisfiával az autójában szenvedett balesetet egy ittas édesanya Gyálon
A nő nem tudta megfújni a szondát.
április 21., 07:28
- Cinematrix
Meghalt Gary Jensen kaszkadőr koordinátor
Olyan filmben is közreműködött, mint a Közönséges bűnözők.
április 21., 07:06