
A frottír ellenjavallt
Ha ez nem vezet eredményre, vagyis továbbra is érezzük: eldugult a fülünk, jönnek az újabb, orvosilag már kevésbé ajánlható házi módszerek. A leggyakoribb, hogy egy kéznél lévő törölköző sarkával igyekszünk fülünket kitisztítani. Ne tegyük! A frottír elég durva ahhoz, hogy a fül és a hallójárat amúgy is felázott, felpuhult hámrétegét feldörzsölje, ami már önmagában utat nyit a gyulladáshoz. Hát még, ha a nem éppen bakteriológiailag tiszta víztől igyekszünk a dörzsöléssel megszabadulni!
Szinte bizonyos, hogy a sérülés helyén kórokozók jutnak szervezetünkbe és a nedves közegben gyorsan el is szaporodnak. Tehát kész a fertőzés, s a gennykeltő baktériumok hatására csakhamar fülfájás és magas láz rontja el nyaralásunkat. Hasonló bajt okozhatunk magunknak, ha kisujjunkkal igyekszünk utat nyitni a megszorult víznek, hiszen a körmünk alatt is vannak baktériumok.
Mit tegyünk tehát?
Legfeljebb fültisztító pálcát, tiszta vattát használjunk, ha a rázás, az ugrálás hatástalan. Ha ez sem segít, csakis az orvost válasszuk, aki megfelelo eszközzel fájdalom nélkül megoldja problémánkat. Még inkább orvoshoz kell fordulni, ha már bekövetkezett a hallójárat gyulladása. Néhány napos kezeléssel következmények nélkül gyógyítható ez a baj, amit persze inkább - a jó tanácsokat megfogadva - igyekezzünk elkerülni.
