A nagylelkűség genetikus
A jeruzsálemi Héber Egyetem kutatócsoportja 203 személyt vont be egy viselkedési tesztbe. Az online kísérlet során a résztvevők 12 dollárnyi összegnek megfelelő pénz felett rendelkezhettek. A résztvevők majd 50 százaléka volt hajlandó a pénzt - egy részét vagy az egészet - névtelenül elajándékozni, ők valamennyien rendelkeztek az AVPR1 génnel vagy annak valamelyik változatával.
A tanulmány eredményeit a Genes, Brain and Behavior című folyóirat internetes kiadásában ismertették a Héber Egyetem pszichológiai intézetének kutatói. "Ismereteim szerint most első ízben állapítottak meg közvetlen kapcsolatot az emberi nagylelkűség és DNS variánsai között" - közölte Ariel Knafo, a Héber Egyetem pszichológiai intézetének professzora, a tanulmány vezetője. A professzor szerint az AVRP1 az arginine vasopressin nevű hormon termelődését serkenti, amely az agynak a nagylelkűségért felelős, valamint a társas kötődést befolyásoló részére hat, írja a BBC.
Az AVPR1 gén a pockokban is létezik, náluk is a társas kötődést befolyásolja. Éppen ezért a kutatók úgy gondolják, hogy az altruizmusnak mélyen gyökerező evolúciós-genetikus története van. A nagylelkűség azon az evolúciós stratégián nyugszik, hogy a jó cselekedetek viszonzásra találnak. Még erõsebb ez a késztetés olyan emberek között, akik ismerik egymást.