Fangqun Yu, a New York-i Állami Egyetem geofizikusa szerint a klímarejtély nyitja a bolygónkat érő kozmikus sugárzás.
Ionbárány
A szakemberek korábban is úgy tudták, hogy az egyenetlen hőeloszláshoz közük van a felhőknek. A magaslégköri felhők visszaverik a napfényt, míg az alacsony felhők a felszín közelében tartják a hőenergiát.
Yu szerint a becsapódó töltött részecskék ionokat termelnek, amely végső soron sok alacsonyan szálló iont és felhőket eredményez.
"A globáis felhőtakaró összefüggő változása, megváltoztatja a légkör hőtérképét is. Más szóval: a kozmikus sugárzás okozta felhősödés lehet az összefüggés a Nap aktivitása és bolygónk légköri változásai között." - magyarázta Yu a BBC-nek.
Ott a felhő, ahol a sugár
A Földet érő kozmikus sugárzás mennyisége a napszél erejétől függ. Yu rámutatott, hogy a huszadik század során tapasztalt felmelegedés egybe esett a napszéltevékenység gyengülésével. A tudós elméleteit látszik igazolni továbbá az a legfrissebb műholdas adat, amely szerint a napszél intenzitása és az alacsony felhőkben gazdag területek némi korrelációt mutatnak.
Az emberiség ténykedését elítélő tudósok szerint a felmelegedésről az ipar tehet, Fangqun Yu elmélete pedig "semmit sem magyaráz".