További Tudomány cikkek
- Kiderült, az állva végzett irodai munka semmivel sem egészségesebb, mint ha ülve dolgozunk
- Horror vagy médiahack az első fejátültetés?
- És ön mennyit káromkodik a munkahelyén?
- Vulkánkitörések alakíthatták a Hold túloldalát
- Ufószkeptikusok, itt a magyarázat, miért nem találkoztunk még a földönkívüliekkel
Hawking új elmélete szerint, melyet szerdán fejtett ki Dublinban, a 17. Nemzetközi Általános Relativitási és Gravitációs Konferencián, az információ mégis meg tud szökni a fekete lyukakból. A fizikus éppen egy hete kért időt felszólalásra egy rövid üzenetben: "Megoldottam a fekete lyukak információs paradoxonát, és szeretnék róla beszélni".
Saját paradoxon
Stephen Hawking |
Ez azonban ellentmond a kvatumfizika törvényeinek, melyek szerint a fekete lyukba hullott anyaggal kapcsolatos információk sohasem tűnhetnek el teljesen. Ekkor ugyanis nem lenne érvényes a mikroreverzibilitás, azaz a folyamatok megfordíthatósága, ami a hagyományos és a kvantumfizikában is alapvető tétel. Hawking korábban azzal érvelt, hogy a fekete lyukak hatalmas gravitációs ereje miatt itt nem érvényesek a kvantummechanika törvényei, és az információ esetleg más univerzumokba jut. Most azonban már úgy gondolja, hogy az információ egyszerűen visszaszivárog a mi világunkba.
Kiábrándító
"Sajnálom, hogy ki kell ábrádítanom a scifirajongókat, de ha az információ megmarad, nem lehet a fekete lyukakat más univerzumokba való utazásra használni. Ha beleugrunk egy fekete lyukba, a tömegünk visszakerül a mi univerzumunkba, de roncsolt formában; az információ meglesz arról, hogy néztünk ki, de felismerhetetlen állapotban" - mondta a fizikus előadásában.
Hawking új álláspontja így összhangba került más fizikusok által már évek óta hangoztatott nézetekkel. Például ha a fekete lyukat a húrelmélet alapján modellezik - mely szerint a világegyetem apró, rezgő húrokból áll, nem pontszerű részecskékből - meggyőzően lehet érvelni amellett, hogy az információ kijuthat, mondta a New Scientistnek Joseph Polchinski, a kaliforniai egyetem munkatársa.
Végtelen idő
Hawking - nagyon leegyszerűsítve - úgy jutott az új eredményre, hogy végignézte: mi történik a különböző típusú fekete lyukakkal végtelen idő alatt, és kimutatta, hogy a kezdeti és a végső információmennyiség megegyezik. Arról azonban nem szólt, hogy mi történik az információval időközben.
A fizikus így elveszítette azt a fogadást, amit 1997-ben kötött John Preskillel, a California Institute of Technology elméleti fizikusával. Preskill úgy vélte, Hawking tévedett, amikor azt állította, hogy a fekete lyukak minden beléjük hulló dolgot elpusztítanak. A tét egy, a nyertes által választott enciklopédia volt, amiből "az információ tetszés szerint visszanyerhető".
"John mindenestül amerikai, ezért természetesen egy baseballenciklopédiát kért - mondta Hawking. - Nagyon nehéz volt itt ilyet találni, ezért felajánlottam neki egy krikettenciklopédiát, de Johnt nem lehetett meggyőzni a krikett felsőbbrendűségéről."