Mégsem okoz autizmust a védőoltásokban levő higany
A thimerosal higanytartalmú szerves vegyület, melyet a harmincas évek óta használnak tartósítószerként oltásokban és gyógyszerekben a baktériumok és a gombák szaporodása ellen. Az Egyesült Államok oltási gyakorlatában a nem bizonyított, ám lehetséges idegrendszeri hatások miatt már nem alkalmaznak higanytartalmú oltásokat, más országokban, így például Argentínában igen.
A tanulmány támogatja az Egészségügyi Világszervezet (WHO) döntését, amely továbbra is engedélyezi a thimerosal-tartalmú oltások használatát - jelentette ki Michael Pichichero, a kutatás egyik vezetője. Ezen oltások gyártása olcsóbb, ezért könnyebben hozzáférhetőek a világ számos országában.
Az Egyesült Államok által finanszírozott kutatásban 216 egészséges csecsemő vérmintáját elemezték oltás előtt és után. A vér higanyszintje közvetlenül az oltás után volt a legmagasabb, majd néhány hét alatt a normálisra esett vissza. A kilencvenes évek végén feltételezett higanyszintnek most csak a tizedét találták a csecsemők vérében és a várthoz képest tizedannyi ideig volt mérhetően jelen.
A vizsgálat során mérték a csecsemők székletének és vizeletének higanytartalmát is. A székletben - a vérhez hasonlóan - közvetlenül az oltás után volt a legmagasabb a higany koncentrációja, ám a vérhez képest lassabban állt vissza az eredeti szintre. A vizelet higanyszintjében nem mértek érdemleges változást.
Az Egyesült Államokban jelenleg is folyamatban vannak bírósági ügyek az oltás által állítólagosan kiváltott autizmus kapcsán.