További Tudomány cikkek
- Hatalmas aranylelőhelyre bukkantak Kínában, ez lehet a Föld egyik legnagyobbja
- A Csendes-óceán villámai miatt lehet több zivatar Magyarországon
- Használható fegyver-e a kínai Halálcsillag?
- Megőrülhetett a Balti-tenger magányos delfinje?
- Vészhelyzeti csúcstalálkozót hívtak össze a kutatók, katasztrofális tengerszint-emelkedésre figyelmeztetnek
Az idén 450 cég pályázott az EU tagállamaiból, az Euro-CASE ebből választja ki azt az 50 jelöltet, melyből 20-at kitüntet, 3-at pedig a nagydíjjal jutalmaz. Az idén két magyar céget is a jelöltek közé sorolt a tanács, ami nagy elismerést jelent már önmagában is. A Holografika Kft. Holovízió nevű 3 dimenziós televíziójáról sokat hallhattunk a magyar médiában, évek óta komoly nemzetközi érdeklődés övezi a termék fejlesztését.
A 77Elektronikaról azonban ritkábban szólnak a híradások. A nyolcvanas évek közepén alakult középvállalat jelenleg orvosdiagnosztikai és távközlési berendezések fejlesztésével foglalkozik. Elsősorban vércukorszintmérő és vizeletvizsgáló készülékek mellett legjelentősebb fejlesztésük egy adsl-vonal-sokszorosító berendezés, mellyel a hagyományos telefonvonalakon is megvalósítható a szélessávú internetszolgáltatás. Qualinet termékcsaládjával többször nyert rangos hazai elismeréseket, így 2001-ben és 2004-ben a Magyar Innovációs Nagydíjat.
A cég telekommunikációs ágazatának jelenlegi legjelentősebb fejlesztése egy adsl-vonal-sokszorozó berendezés, melynek segítségével a szélessávú internetszolgáltatás (adsl) a telefonközponttól akár 10-12 kilométeres távolságban élők számára is elérhetővé válik. A hagyományos technológiát alkalmazva csupán a telefonközponttól számított 4 km-es távolságig hatékony az adsl-szolgáltatás, jelentősen korlátozva ezzel a vidéki, kis lélekszámú, nagyvárosoktól távól eső települések lehetőségeit és versenyképességét információ alapú társadalmunkban.
A kistelepülések nagy részén még mindig analóg telefonvonalakat találunk. Az itt élők számára az internetezés - a ma már elavultnak tekinthető - modemes (dial-up) elérést jelenti, ha egyáltalán csatlakoznak a világhálóra. Az elérési hálózat hagyományos adsl-technológián alapuló költséges fejlesztésének megtérülési ideje az alacsony előfietőszám miatt ezeken a területeken rendkívül hosszú. Így érthető, hogy a szolgáltatók elsősorban a jól jövedelmező városi infrastruktúra korszerűsítésére és bővítésére koncentrálnak. Ezen változtat a 77 Elektronika Kft. által kifejlesztett adsl-vonal-sokszorozó berendezés, melynek segítségével a fix elérési hálózat kapacitása és hasznos hatósugara - a ritkán lakott területeken is - gyorsan és költséghatékonyan bővíthető.
A rendszer telepítése után a központtól távol élő előfizetők számára is elérhetővé válik a nagysebességű internetelérés (adsl 2Mbps-ig), miközben a vonalon a hagyományos analóg telefonvonal minden szolgáltatása továbbra is rendelkezésre áll. A rendszer további fontos előnye, hogy akár 8 előfizető kiszolgálásához mindössze egy hagyományos réz érpárra van szükség a központ és az előfizető között.
Mind a 77Elektronikai, mind a Holografika sajnos már lecsúszott a nagydíjról, de őszintén reméljük, hogy fejlesztéseik előtt nagy jövő áll, és a díjkiosztó kapcsán az európai piac is felfigyel termékeikre a jövő héten kezdődő hannoveri Cebit-en.