Nem kell többé herélni
Nyugodtabb idők várnak a kan kutyákra, hamarosan nem kell kasztrálni őket, ha gazdájuk egyáltalán nem szeretne kölyköket. Az Európai Gyógyszerértékelő Ügynökség ugyanis várhatóan heteken belül engedélyezi egy beültethető fogamzásgátló gyógyszer forgalomba hozatalát.
Úszó sejtek
A gyógyszer a nemi hormonok termeléséért felelős agyalapi mirigyre van hatással, és mellékesen a tesztoszteron termelését is blokkolja. Tehát egyrészt a spermaképződés megakadályozásával terméketlenné teszi a kanokat, másrészt az állatok szelídebbek is lesznek. Az Ausztráliában évek óta használt implantátum előnye, hogy az emberi fogamzásgátlóhoz hasonlóan működik: ha abbahagyják a használatát, a kutya ismét tud párosodni.
A Peptech által gyártott hat hónapos implantátum Ausztráliában 2004 óta kapható, és dózisonként kilenc-tizenkétezer forintba kerül. A cég nemrég piacra dobott egy tizenkét hónapos implantátumot, és hasonló fogamzásgátlót fejleszt macskáknak és nőstény kutyáknak is.
Rossz hatás
David McDowell brit állatorvos arra figyelmeztet, hogy a macskáknál használt fogamzásgátló tablettáknak hosszú távú használat esetén súlyos mellékhatásai vannak, például elősegítik a mellrák kialakulását. Bár az új implantátum más mechanizmussal gátolja a termékenységet, hosszú távon ennek is lehetnek káros hatásai. A szakember szerint továbbra is a kasztrálás a legjobb megoldás.