Eloszlott már a füst az egy hónapja a Vörös-tengeren keletkezett sziget körül, és a geológusok megvizsgálhatták az új képződményt. Mint megállapították, a sziget sokáig fennmaradhat még a tengerben – írja a Spiegel.
A sziget nem sokkal karácsony előtt, egy vulkánkitörés során jött létre. A kitörést harmincméteres lávaoszlopok kísérték, helyi halászok szemtanúi voltak az eseménynek. A NASA műholdjának a hamufelhő elülése után most már sikerült felvételt készítenie az új kis szigetről, amelyet kilenc másik, vulkánikus tevékenység során keletkezett sziget vesz körül. Ez a szigetcsoport, a Zubair-szigetek mintegy ötven kilométerre fekszik Jemen délnyugati partjától.
A szigetcsoport a hatezer kilométer hosszan futó kelet-afrikai árokrendszer mentén fekszik, ahol a tektonikus lemezek mozgása során fokozott a vulkáni aktivitás. A lemezek mozgása évente mintegy egy milliméter. A tudósok szerint évmilliók múlva, várhatóan e törésvonal mentén akár ketté is szakadhat Afrika. A hasadék Etiópián keresztül egészen az afrikai nagy tavakig húzódik.
Az új sziget a szomszédjaihoz hasonlóan akár hosszabb ideig is megmaradhat, mivel anyaga a helyi bazalt, ami a legtöbb óceáni vulkán anyagához képest jóval gazdagabb nátriumban és káliumban. Ezáltal a kőzet jóval robosztusabb, jobban ellenáll a hullámzás okozta eróziónak.