Az óceánnak olyan heves időjárása és viharai vannak, amelyek mérete és erőssége vetekszik a trópusi ciklonokéval. Ám a mélyóceáni örvények – úgynevezett eddyk – a szárazföldi hurrikánokkal ellentétben nem pusztítóak, éppen hogy felpezsdítik az óceán sivár területeit is.
A NASA Terra nevű műholdján található MODIS (Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer) műszer készített képeket egy hatalmas eddyről, amely Dél-Afrika partjaitól délre, 800 kilométerre kavarog. A képeken a jelenség 150 kiloméretes, örvénylő alakja látszik, amely a planktonok virágzása miatt tényleg ennyire élénk kék.
„Az eddyk felelnek az óceán belső időjárásáért” – mondja a képet kommentálva Dennis McGillicuddy, a Woods Hole Óceánkutató Intézet óceanografusa. Az eddyk az óceáni áramlatokról válnak le, amelyeket a Föld forgása és a víz horizontális nyomáskülönbsége alakít ki. Az eddyk az órajárással megegyező és ellentétes irányban is mozoghatnak, attól függően, hogy a déli vagy az északi félekén alakultak ki. Több ezer kilométer szélesek is lehetnek, és hónapokig, de akár évekig is örvénylenek – az a különbség egy örvény és egy eddy között, hogy az eddy általában a fő áramlattal ellentétesen mozog.
A Terra műhold képein látható, a déli féltekén az óramutató járásával ellentétes irányú eddy valószínűleg a Dél-Afrika délkeleti partjainál és csücskénél található meleg Agulhas-áramlatról vált le. Az Agulhasról származó eddyk a legnagyobb ilyen jelenségek közé tartoznak, és meleg, sós vizet szállítanak az Indiai-óceánból a Atlanti-óceán déli medencéjébe.
Az eddyk bizonyos típusa előidézheti a fitoplanktonok virágzását. Ezek az apró élőlények az óceáni tápláléklánc alapjai. Amikor egy eddy hatalmas víztömegei kavarogni kezdenek, akkor az áramlással felkavarják az óceánt, és ezzel tápanyagokat hoznak fel a víz mélyéről. A tápanyagok „megtermékenyítik” a felszíni vizeket, és aktivizálják a fitoplanktonokat, melyek így hatalmas mértékben elszaporodnak a nyílt óceán olyan területein is, amelyek egyébként kihaltnak számítanak a partmenti vizekhez képest. A fitoplankton elszaporodása látványos jelenség, hiszen hatalmas, élénk színű foltokban jelennnek meg az óceán felső rétegeiben.
A planktonok virágzása veszélyes is lehet a tengerek ökoszisztémájára, ám ez csak akkor fordul elő, ha a mérgező fajtáik szaporodnak el. A több mint ötezer tengeri fitoplanktonfajnak összesen 2 százaléka ártalmas.