A terv nem titkolt szándékkal azért készült, hogy az év végén hivatalba lépő új amerikai elnök és kormánya rögtön neki is foghasson a megvalósításának, és egyelőre két területre koncentrál: az autókra, és az elektromos áram termelésére.
A projekt a szénre, földgázra és olajra épülő amerikai ipart bő két évtized alatt megújuló energiaforrásokra állítaná át. A Google számításai szerint a fosszilis energiaforrásokra épülő áramtermelés 88 százalékát lehetne szél-, nap-, és geotermikus erőművekkel kiváltani 2030-ra. Jelenleg Amerikában 16 gigawattnyi szélerőmű-, 2,9 gigawattnyi, Föld hőjéből táplálkozó geotermikus erőmű, és 1,5 gigawattnyi napenergia-kapacitás van. Ezt a terv 380, 80, illetve 250 gigawattra növelné.
Az egyik legnagyobb olajfogyasztó szektor, a járműveké a hibrid, illetve elektromos autók elterjedésével járulna hozzá a terv megvalósításához. 2030-ra hibridmeghajtású autók fogják adni az amerikai járműpark közel felét, és az új autók eladásainak 90 százalékát - legalábbis a Google reményei szerint.
Az új erőművek építése és az új technológiák bevezetése persze nagyon drága: a Clean Energy program 4,4 billió, azaz 4400 milliárd dolláros beruházással számol, amiből ezermilliárd rögtön vissza is jönne 2030-ra a hatékonyabb energiafelhasználás miatti fogyasztáscsökkenéssel.
Az elektromosság előállítása és az autóipar átalakítása 22 év alatt 48 százalékkal csökkentené az amerikai széndioxid-kibocsátást. A Google tanulmánya éppen csak megemlíti, de már készülnek a további tervek is a közlekedés átalakítására, olcsó, környezetbarát tömegközlekedési technológiák bevezetésével, és a mezőgazdaság átalakításával.