Brazíliában múlt héten jelentették be, hogy egy elszigeteltségben élő vad törzset találtak a perui határ közelében levő Acre tartományban. A törzs vörösre festett tagjai nyilakkal támadták a róluk képeket készítő repülőgépet. A kunyhókról és a törzsről készült felvételeket több hírügynökség is átvette.
A fotók április végén és május elején készültek, a brazíliai Nemzeti Indián Alapítvány azért tette közzé a képeket, hogy felhívja a figyelmet arra, milyen veszélyt jelent a gyorsan terjedő civilizáció a törzsre – írja az ABC News. Az alapítvány egyik kormányoldali koordinátora, Jose Carlos Meirelles elmondta, hogy bár valójában már évek óta tudnak a törzs létezéséről, szinte semmit nem tudnak ezekről az indiánokról. Brazíliában 68 hasonló törzset sejtenek, de hivatalosan csak 24 létezését erősítették meg.
Meirelles szerint a civilizáció terjedése halálos fenyegetést jelent az elszigeteltséget választó indián törzsekre. Bár az indiánok gyakran erőszakosan reagálnak az első kapcsolatteremtési kísérletkor (maga Meirelles is kapott egy nyilat az arcába még 2004-ben), ők vannak nagyobb veszélyben. Nem ritka, hogy miután egy törzs találkozik a külvilággal, az indiánok fele hónapokon belül meghal, mert nincs immunitásuk olyan, a hétköznapi emberek számára mindennapos betegségekkel szemben, mint a nátha. A perui határnál folyó fakitermelés miatt sok indián menekült át brazil területre, de a kormány indiánvédelmi programja ellenére ott is sok helyen folyik fakitermelés: az utóbbi időben csak Acre tartományban 28 illegális fűrésztelepet zárattak be.
A primitív törzsek valójában nem élnek teljes elszigeteltségben, gyakran folytatnak cserekereskedelmet más indián törzsekkel, és így akár modern eszközök is eljuthatnak hozzájuk. A Survival International nevű indiánvédelmi szervezet becslése szerint körülbelül 100 ilyen törzs él a világon, és közülük csak az Andamán-szigeteken élő szentinelézek azok, akik valóban nem keresik a kapcsolatot egyetlen más csoporttal sem.