Gigászi tintahaltetem Ausztráliában
Nyolcméteres, negyedtonnás óriás tintahal tetemét vetette partra az óceán az Ausztráliához tartozó Tasmánia szigetén. A gigantikus puhatestű maradványait járókelők fedezték fel Strahan városa mellett az Ocean Beach nevű partszakaszon. A Tasmánia Múzeum tudósai most versenyt futnak az idővel, és próbálnak minél több vizsgálatot elvégezni, mielőtt a test elrohad.
Nyolc méter, 250 kiló
Az állat csápjai súlyosan sérültek, így a pontos méretet nem is lehet megállapítani, de a tudósok becslése szerint az egy méter széles és két méter hosszú törzshöz nyolcméteres csápok csatlakoztak. Az óriás tintahal (Architeuthis) a legnagyobb gerinctelen állat a Földön: az eddig megfigyelt legnagyobb tízméteres csápokkal és 275 kilós súllyal büszkélkedhetett - a tasmániai példány alig marad el ettől.
Az Architeuthis ritkán fordul elő a partok és a felszín közelében (éppen ezért több száz évig csak a tengerészek meséiben élő szörnynek hitte a tudomány), általában 300-1000 méteres mélységben él. Ragadozó, halakkal táplálkozik, de előfordul, hogy saját fajtársait ejti el vadászat közben - ő maga pedig az ámbráscetek egyik kedvenc eledele.
Rejtőző biszexuális
A rejtőzködő életmód miatt csak 2005-ben sikerült először természetes környezetében megfigyelni a tudósoknak az állatot. Az óriás tintahal nemi életét is sokáig homály övezte - nemrég azonban új-zélandi és német tudósok kutatása bebizonyította, hogy a faj biszexuális. Ez valószínűleg azért alakult ki, mert az óriás tintalahal nagyon ritkán találkoznak egymással, ezért egyetlen alkalmat sem mulasztanak el a párzásra, legyenek bármilyen neműek is.