Mint lazac a vízben
További Tudomány cikkek
- Megtalálták a másnaposság felelősét, de nem az, amire eddig gyanakodtak
- Ha nincs vérfrissítés, jönnek a bajok
- Magas rangú katonatiszt tűnt fel a világ legnagyobb hadseregében, de még mindig rejtély, ki irányítja őket
- Végre tényleg megoldódhatott Stonehenge rejtélye
- Még mindig mérgező az 1916-os verduni csata helyszíne
A géntechnológiával kezelt halak harmadannyi befektetéssel jóval olcsóbban tenyészthetők |
A lazacoknak most jó esélyük van arra, hogy az angol kormány törvényesen is lehetővé tegye tenyésztésüket. Ez a tény azért furcsa, mert az előző kormány engedélyezte ugyan a kísérletet, amit az akkori ellenzék bírált, de nem engedte a halak kereskedelmi forgalomba bocsátását, sőt jelentéseik szerint az ötven kitenyésztett példányt a kísérlet végeztével elpusztították. Most mégis felelevenítették a kísérleteket, mégpedig meglepő eredménnyel.
A genetikailag módosított halak (a lazacokat emberi növekedési génekkel kezelték) tízszer gyorsabban nőnek, mint társaik. Egy lazac általában három év alatt éri el azt a tömeget, amellyel már eladható, míg a gm-lazacnak mindössze 18 hónap szükséges ehhez. Átlag-méretük meghaladja a természetben élő társaikét, sőt sokkal előbb elérik az ivarérettséget. A géntechnológiával kezelt halak harmadannyi befektetéssel jóval olcsóbban tenyészthetők.
| |
|
Az eddigi kísérletek alatt azonban számos probléma merült fel, amelyek összefoglalva a ,,Trójai gén" névvel ellátott elmélet fedez. A ,,Trójai gén" ez esetben nem más, mint a növekedésért felelős gén, amely akár egész populációk kihalásához vezethet. A kísérletek kimutatták, hogy habár a gm-halak gyorsabban és nagyobbra növekednek, valamint az ivarérettséget is előbb érik el, mint fajtársaik, lényegesen kevesebb ivarsejtet termelnek, ráadásul 1/3-a még az ivarérettség elérése előtt elpusztul.
A gm-lazacok nagyobb méretük miatt sokkal esélyesebbek arra, hogy párosodjanak, mint kisebb méretű társaik, ami a génkészletük gyors populáción belüli elterjedését okozza. A GM hal utódai szintén öröklik a szülő tulajdonságait, így jobb eséllyel párosodnak, viszont kevesebb utódot produkálnak, ez az öngerjesztő folyamat odáig vezethet, hogy az egész populáció kihalhat. Az elmélet a gyakorlatban is megállta a helyét, ahol a kísérletben résztvevő populációt egyetlen gm-hal kevesebb, mint negyven generáción belül kipusztított.
| |
|
Tudósok egy része szerint a manipulált halak nem okozhatnak különösebb gondot, hiszen a nagyobb termetű hímek a szintén módosított, ezért nagyobb termetű nőstényekkel fognak párosodni, így két egymástól elkülönült populáció jöhet létre, amely egy új alfaj, vagy akár egy új faj kialakulásához is vezethet hosszabb távon.
A vita egyelőre eldöntetlen, mindkét tábor erős, jól támogatott, és főleg nagyon jó érveket tud felmutatni. A kormány az év végére ígér döntést a forgalomba hozatalt illetően, ami akár történelmi jelentőségű is lehetne, ha nem tudnánk, hogy a genetikailag manipulált növényekből készült ételek már régóta ott virítanak a boltok polcain.