További Tudomány cikkek
- Kiderült, az állva végzett irodai munka semmivel sem egészségesebb, mint ha ülve dolgozunk
- Horror vagy médiahack az első fejátültetés?
- És ön mennyit káromkodik a munkahelyén?
- Vulkánkitörések alakíthatták a Hold túloldalát
- Ufószkeptikusok, itt a magyarázat, miért nem találkoztunk még a földönkívüliekkel
Időseket támad meg a szaunában
A legutóbbi időkben a betegség tömegesen Hollandiában (1999), Ausztráliában (2000) és Spanyolországban (2001) jelentkezett. A fertőzésveszély mindenekelőtt az időseket és a gyenge immunrendszerű embereket veszélyezteti, olyan helyeken, ahol meleg víz a levegő segítségével habot vagy finom permetet képez. Különösen pezsgőfürdők és szaunák használata közben, illetve hűtőtornyok közelében állhat ez elő.
A belélegzett vízcseppekkel a baktériumok az emberi tüdőbe jutnak, ahol a fehérvérsejtek egyik típusát, a makrofágokat támadják meg. A makrofágok feladata a behatoló kórokozók, vírusok és baktériumok kiiktatása, de ez a védelmi mechanizmus így lebénul. A Legionella baktériumok a makrofágok belsejében hatalmas mennyiségben továbbszaporodnak, és újabb sejteket fertőznek meg.
Stratégiai fontosságú protein
A jénai kutatók által vizsgált Mip protein a baktériumok fehérvérsejten való "dokkolását" segíti elő, és a kórokozó túléléséért is felelős. Vagyis az ellene való küzdelemben a baktérium Achilles-sarkát képezi.
Rolf Hilgenfeld |
A molekula az eddig felfedezett leghosszabb szabadon álló a-helix. A Mip egy hosszú fogót mintáz, mellyel a feltételezések szerint megragadja a fertőzött makrofágokat, és ennek révén felborítja az immunrendszer fontos sejtjeinek molekuláris programját.
A protein letiltásával nem fertőz a baktérium
A Mip protein háromdimenziós struktúráját röntgenanalízissel térképezték fel. A Legionella baktérium gyenge pontjának, a kérdéses proteinnek gyógyszerrel történő kiiktatásával a kórokozó fertőzőképessége megszűnik - vetették fel a német kutatók.
Hilgenfeld és kollégái ebben az irányban jelentős előrelépéseket tettek, amikor a Mip protein leállításának lehetőségeit egy korábban használt gyógyszerrel együtt, a két hatóanyag "koktéljával" vizsgálták. Bár a másik gyógyszert hagyományosan nem kimondottan a légiós betegség kezelésére, hanem a szervátültetések után, a kilökődés veszélyének csökkentésére használják.
A Mip struktúrájának ismeretében olyan "sablonok" készíthetők, melyek segítségével jóformán méretre szabott gyógyszereket lehet készíteni a legionárius baktérium okozta fertőzések kezelésére.