Kijátszották a lepkék a gyilkos parazitát
A kutatók két csendes-óceáni szigeten figyelték a lepkepopulációt – írja a BBC. Hat évvel ezelőtt a szamoai szigeteken található ázsiai rókalepkéknek mindössze 1 százalékuk volt hím, aminek egy Wolbachia nevű baktériumfajta volt az oka: a parazita a nőstény lepkékre nincs végzetes hatással, a hímeket viszont még azelőtt elpusztítja, hogy kikelnének a bábból.
A tudósok tavaly tértek vissza a két szigetre, miután a hímek arányának emelkedéséről kaptak hírt. Újabb vizsgálatokba kezdtek és kiderítették, hogy most már a lepkepopuláció nagyjából 40 százaléka hím. A jelenség magyarázata egy gén, amit a hímek fejlesztettek ki, hogy elnyomják a baktérium gyilkos hatását. A kutatók még nem tudják, hogy a baktériumot elnyomó gén a helyi populációban mutálódott, vagy egy másik, költöző lepkefaj hozta be az ázsiai rókalepkék közé.
Evolúciós szkander
"Amennyire én tudom, ez a leggyorsabb evolúciós változás, amit valaha megfigyeltek" – nyilathozta Sylvain Charlat, az egyetem munkatársa, aki a Science című szaklapban publikálja majd a kutatás eredményét. "Általában lassú, több száz vagy ezer évig tartó folyamatként gondolunk a természetes szelekcióra, de ez a példa megmutatta, hogy evolúciós léptékkel mérve egy szempillantás alatt is észlelhető változások mehetnek végbe" – értett egyet Charlattal kollégája, Gregory Hurst.
"Evolúciós szkandert figyelhettünk meg egy parazita és egy gazdaállat között. Ez alátámasztja azokat a nézeteket, melyek szerint a törzsfejlődés fő motorjai a paraziták lehetnek" – nyilatkozta Charlat.