
További Tudomány cikkek
-
Megtalálták az egy éve eltűnt tacskót az ausztrál dzsungelben, de nem akar hazamenni
- Ezért nem ölne meg minket egy fejlett, idegen civilizáció
- Három magyar kutatóintézet is részt vesz az úttörő európai részecskegyorsító-projektben
- Mennyire hamis a fotográfia? Már csak napok vannak hátra, hogy kiderítse
- A legújabb kutatás szerint közvetlen kapcsolat van a légszennyezés és a csökkenő születésszám között
Legalább egy évig véd
![]() |
Az oltóanyagot kifejlesztő Niels Pederson és Janet Yamamoto szerint vizsgálatok bizonyították az oltóanyag hatékonyságát. A kísérleti állatoknak három ampulla FIV oltóanyagot adtak be, majd egy év elmúltával az egyik vírustörzzsel megfertőzték őket. A beoltott állatok 67 százaléka számára védelmet jelentett a megelőző oltás, míg a be nem oltott kontrollcsoportban 74 százalékos volt a FIV fertőzések aránya. Az ígéretek szerint a védelem legalább egy évig megmarad.
Harapással terjed
A macskák FIV fertőzés elleni oltóanyagának kifejlesztése még 1986-ban indult, amikor kutatóknak először sikerült izolálniuk a vírust. A kórokozó elsősorban harapott sérüléseken keresztül fertőz, mivel viszonylag nagy mennyiségben van jelen az állat nyálában.
Az emberi HIV vírushoz hasonlóan a FIV is az immunrendszert támadja meg, és csökkenti az állatok betegségekkel és fertőzésekkel szembeni állóképességét. A "macska AIDS-szel" fertőzött állatok 5-10 évig kísérő tünetek nélkül élnek. De aztán sorban jelentkeznek a szembetűnő elváltozások, a súlycsökkenés, a láz, a duzzadt nyirokcsomók és a krónikus fertőzések.
Egyes állományok negyede fertőzött
Bár a macskák képesek regenerálódni, életük végéig hordozói maradnak a vírusnak. Az amerikai mezőgazdasági minisztérium becslései szerint világszerte a házimacskák 2-25 százaléka vírushordozó. A legmagasabb FIV fertőzöttségi arány Japánban és Ausztráliában mutatható ki, a legalacsonyabb Európában, és az USA-ban. A harci kedvük miatt a leginkább veszélyeztetett állatok közé tartoznak a szabadon elkószáló kandúrok.
