Meteor tizedelhette a mamutokat
További Tudomány cikkek
- Vészhelyzeti csúcstalálkozót hívtak össze a kutatók, katasztrofális tengerszint-emelkedésre figyelmeztetnek
- Kiderült, az állva végzett irodai munka semmivel sem egészségesebb, mint ha ülve dolgozunk
- Horror vagy médiahack az első fejátültetés?
- És ön mennyit káromkodik a munkahelyén?
- Vulkánkitörések alakíthatták a Hold túloldalát
A kutatók az Amerikai Geofizikai Egyesület találkozóján ismertették felfedezéseiket. A tudósokat vezető Richard Firestone és kollégái nyolc alaszkai mamutagyarról és egy szibériai bivalykoponyáról mutattak be felvételeket, a leletek kora 35 ezer és 21 ezer év között volt. A fényképeken apró becsapódásnyomok látszanak, egyes képeken pedig valamilyen sötét anyag is felismerhető – Firestone-ék szerint ezek egy meteor törmelékének nyomai.
Mágnes az agyarban
A kutatást a csoport egy előző felfedezése alapján végezték. A tudósok észak-amerikai üledékeket vizsgálva jutottak arra a következtetésre, hogy 13 ezer évvel ezelőtt egy nagyobb meteor találta el a Földet és a légkörbe érve darabokra robbant, törmeléket szórva szét. Az üledékekben többek között apró gyémántszemcséket és olyan sok irídiumot találtak, ami nem lehet földi eredetű, ezen kívül fekete szénrétegeket, amelyek a becsapódás okozta óriási tüzek nyomai is lehetnek.
Firestone és társai ezután kezdtek a meteor nyomai után kutatni a több tízezer éve élt nagytestű állatok feltárt maradványain. Több ezer ilyen leletet rendszereztek, és nagyon sok csontban találtak különböző foltokat és sérüléseket, de csak néhányról lehetett megállapítani, hogy meteor okozta azokat. Ezeknek a lerakódásoknak a mágnesessége és magas vas-nikkel tartalma utal arra, hogy nem földi eredetűek, valamint az, hogy ezeken a csontokon a sérülések nyoma egy irányból érkező, igen gyors és apró részecskékre utal. A kutatók elmondták, hogy e részecskék a meteorrobbanás velejárói lehettek, és hogy bár valószínűleg nem ölték meg a nagyobb állatokat, olyan komoly sérüléseket (például vakságot) okozhattak, amelyek megnehezítették az állatoknak az életben maradást.
Mi történt a jégkorszakban?
A kutatókat meglepte, hogy ezek a leletek a 13 ezer évvel ezelőttinek gondolt kataklizmához képest nagyjából 20 ezer évvel idősebbnek bizonyultnak. Mivel a leletek többségét a felszínhez igen közel találták meg, elképzelhetőnek tartják, hogy a csontokat akkor érte a becsapódás, amikor az állatok már rég halottak voltak, de azt is, hogy korábbi számításaik nem voltak jók. Most további leleteket szeretnének megvizsgálni, hogy pontosítsák elképzeléseiket.
Bő tízezer évvel ezelőtt a jégkorszakban több nagytestű állatfaj – többek között a mamutok, a kardfogú tigrisek és a medvék – populációja megcsappant, majd közülük többen végleg kihaltak. A tudósok máig nem tudják, pontosan mi okozta ezt. A legnépszerűbb elméletek hirtelen a klímaváltozást és az ember egyre fejlettebb vadászási technikáit okolják, de Firestone-ék eredménye alapján elképzelhető, hogy egy meteorbecsapódás is hozzájárult a jelenséghez.