Szőrös mamutcsontot találtak Tiszadadán
További Tudomány cikkek
- Megváltozik az agy az olvasással
- Úttörő long-Covid-tanulmány készült a Szegedi Tudományegyetemen
- Megtalálták az antibiotikum-rezisztens baktériumok „Achilles-sarkát”
- Már nem jelent előnyt a pályán a magyar válogatott szerelése
- Kemofóbok, szevasztok! Az alkimisták már a konyhában vannak, és rotyogtatnak
"Egy korábban halászként dolgozó fiatalember csónakázott a Tiszán és a kikötést megelőzően a vízben vette észre a csontot. Egy részét a meder löszös része fedte, először azt hitte fadarab, de sikerült kihúznia és a csónakjába emelnie" - mondta az Indexnek Kovács Géza, a Tisza jobb partján Tiszalök nyugati szomszédságában fekvő Tiszadada helytörténeti gyűjteményének alapítója és vezetője.
(forrás: Tiszadadai helytörténeti gyűjtemény)
A fiatalember a nagyméretű csontot a helyi állatorvoshoz vitte, aki megállapította, ma élő állat csontszerkezetéhez egyáltalán nem hasonlít a lelet, és feltehetően egy gyapjas mamut mellső lábszárcsontjáról van szó.
(forrás: Tiszadadai helytörténeti gyűjtemény)
A november 19-i héten Tiszadadán, a tájház helytörténeti gyűjteményében még megtekinthető a lelet. "Hogy ezután mi lesz vele, egyelőre nem tudjuk. Eredetileg arra gondoltunk, hogy a megyei múzeumba szállítjuk, de ott nincs őslénytani szekció. Közben egy független paleontológus segítségét kértük, ugyanis az első vizsgálatok alapján azt reméljük, egyedülálló, szenzációs leletről van szó. Szőrmaradványokat találtunk a csonton, ami elképzelhető, hogy a mamut gyapjának egy része. Magyarországon már többször találtak mamutleletet, de szőröset még soha. Európában is összesen hat alkalommal találtak ilyen leletet, ebből négyet jégbe fagyva. Most a folyó olyan szakaszán találtuk, ahol feltehetően a víz és a talaj konzervál. Tizenhétszeres nagyításban is megnéztük az egyszer egycentis területet és jól láthatóak a pórusok és az abból kinövő szőrszálak" - magyarázta a tájházvezető.
Nem ez az első eset, hogy Tiszadadán mamutcsontot találnak. Az 1920-as években a Kapsa-dűlő nevű területen került elő mamutcsont. "Azt a leletet a nyíregyházi Józsa András Múzeumnak ajánlották fel a korabeli lakók, de nem tudjuk, túlélte-e a világháborút" - fogalmazott Kovács Géza.
A mamutok Afrikában jelentek meg, több mint négymillió évvel ezelőtt, Túlélték a jégkorszakot, és körülbelül tízezer évvel ezelőtt haltak ki. A mammuthus primigenius, vagyis a gyapjas mamut kifejlett egyedeinek marmagassága elérte a 4,2 métert, tömege hat-nyolc tonna között mozgott, vagyis nagyobb volt a mai afrikai elefántnál. A mai elefántokhoz hasonlóan feltehetően családokban jártak, fák hajtásait és más növényeket fogyasztottak.