Magyar kép a legjobb mikrofotók között
További Tudomány cikkek
- Használható fegyver-e a kínai Halálcsillag?
- Megőrülhetett a Balti-tenger magányos delfinje?
- Vészhelyzeti csúcstalálkozót hívtak össze a kutatók, katasztrofális tengerszint-emelkedésre figyelmeztetnek
- Kiderült, az állva végzett irodai munka semmivel sem egészségesebb, mint ha ülve dolgozunk
- Horror vagy médiahack az első fejátültetés?
Márkus a csodatölcsér nevű virág (Mirabilis jalapa) porzóját fotózta le egy konfokális mikroszkóppal. A több mint százmillió forintos műszer lézerrel pásztázza a vizsgált mintát és annak egyszerre csak egy pontját világítja meg, így sokkal élesebb kép készíthető vele, mint a hagyományos mikroszkópokkal. Az eszközzel a tomográfokhoz hasonlóan képet lehet készíteni a minta egyetlen szeletéről, és számítógéppel több ilyen képet össze lehet rakni. Ezzel a technikával készült a csodatölcsér százhuszonötszörös nagyítású fotója is: Márkus hetven színképből állította össze a felvételt, amin jól megfigyelhetők a porzón a focilabdára emlékeztető sárga virágporszemek.
Kis pénz, nagy buli
A Nikon zsűrije négy szempontot figyel a képek elbírálásakor: a kép eredetiségét, információtartalmát, technikai megvalósítását és a vizuális hatást. A meglepetésszerű témaválasztás mindig előny, de az is igaz, hogy csak pengeéles képek kerülnek a legjobbak közé, ezért hagyományos mikroszkóppal szinte esélytelen indulni.
A pályázaton húsz nyertest hirdetnek, ezekből vándorkiállítás készül, amit az Egyesült Államokban és Kanadában mutatnak be. A presztízsérték tehát nagy, a pénzdíj viszont annál kevesebb, az első helyezett 3000 dollár értékű Nikon-utalványt kap. Márkus fotója a tizenegyedik helyen végzett, amivel kemény 100 dollár jár, viszont a fél világ megismerheti a nevét. Egy másik képét, amely a levéltetű levetett bőre látható, dicséretben részesítették. A 29 éves fiatalember egyébként már 2004-ben is bekerült az első húszba, mikrofotóit pedig különböző pályázatokon 1997 óta díjazzák. A lenti galériában ezekből válogattunk.
Jövőre önálló kiállítás
Amikor nem mikrofotókat készít, Márkus Róbert a szegedi kutatóintézetben az ecetmuslica természetes immunitását tanulmányozza. "A benne lezajló védekezési folyamatok egy olyan ősi rendszert képeznek, amely megtalálható az emberben is" – magyarázta a kutató az Indexnek. "A mikorszkópos fényképezés a munkám része is: az immunitásban szerepet játszó vérsejtek vizsgálatát digitális képalkotási rendszerekkel felszerelt mikroszkópokkal végezzük."
Márkus 12 éves kora óta foglalkozik mikroszkópos fotózással, állítása szerint a biológia iránti vonzódásán és a természetes kíváncsiságon kívül dr. Lovas Béla könyvei (Mikroszkóp - mikrokozmosz, Kísérletezz mikroszkóppal!) vezették ehhez a hobbihoz. Eddig készült mikrofotóiból most készült el egy húsz képes kiállításanyag, amit a fotós tervei szerint jövőre mutatnak be a Természettudományi Múzeumban.