Közös űrszondát bocsát fel két éven belül Kína és Oroszország, hogy megvizsgálják a Marsot és légkörét, illetve a bolygó holdját, a Phobost - jelentette a kínai Xinhua hírügynökség csütörtökön. A 2009-ben útnak induló, kínai gyártmányú eszközökkel felszerelt műholdat, a Phobos-Gruntot az oroszok indítják majd útnak. A műhold feladatai közé tartozik, hogy kiderítse a választ a Mars-kutatás egyik legégetőbb kérdésére: hová tűnt a bolygóról a víz, amelynek nyomait többször is felfedezték a Marson? A küldetés megtervezői arra is kíváncsiak, hogyan lép kölcsönhatásba egymással a napszél és a Mars mágneses mezője.
A Mars és holdja, a Phobos
Ahogy a Mars közelébe ér, az oroszok felderítő járműve leválik a kínai műholdról, és hónapokon át kering a Phobos körül, hogy a két eszköz szimultán megfigyelést végezhessen. Wang Csi szerint ez a művelet egyedülálló lesz az emberiség történelmében. Később az orosz felderítő landol a Phoboson, ahol talajmintákat gyűjt majd.
Nem ma kezdték
Kína a hetvenes években kezdte meg saját űrpogramját, és már hosszú évek óta készül egy Mars-expedícióra - az ottani űrkutatási hivatal vezetője 2000-ben bejelentette, hogy az ország elkezdi a Hold felderítését, és aktívan részt vesz majd egy Marsra indított küldetésben.
Az oroszoknak sem mostanában jutott eszébe a szomszéd bolygó felderítése: a szövetségi űrhivatal 2005 nyarán jelentette be tízéves űrprogramját, amelyben szerepeltek egy a Marsra is eljutni képes űrhajó, a Kliper elkészítésének tervei. Az amerikai űrhivatal, a NASA több szondát is indított az elmúlt években a Marsra, és George Bush elnök nem egyszer utalt rá, hogy az Egyesült Államok tervei között egy holdbázis felépítése mellett ott van a Mars felderítése is.