Megnő a nők szíve az alkoholtól
További Tudomány cikkek
A sok alkohol - noha mindkét nem szívének egyaránt rosszat tesz -, valószínűleg a nők szívizmát közvetlenül is károsítja. A kutatók az Amerikai Hipertónia Társaság New Orleans-i kongresszusán számoltak be egy Írországban végzett vizsgálat eredményeiről.
Egy pohárral gyógyszer
Számos kutatás igazolja, hogy a mérsékelt alkoholfogyasztás, a főétkezésekhez elfogyasztott egy-egy pohár bor kifejezetten szívvédő hatású, a mértéktelen mennyiségben fogyasztott szeszesital viszont károsítja az ereket és a szívizmot. Azra Mahmud és munkatársai Dublinban 200, magas vérnyomásos felnőttek beteg érrendszerét és szívműködésükét vizsgálták.
Mahmud a magasvérnyomás-betegség egyik legismertebb szakértője. Munkatársaival az átlagosan 46 éves betegekből három csoportot képezett. Az első csoport tagjai teljes mértékben absztinensekből, a második csoporté mérsékelt ivókból - nők esetében heti 14, férfiak esetében heti 21 pohárnál kevesebbet fogyasztók- álltak.
A legrészletesebben vizsgált csoportba azok kerültek, akik keményen ittak: a heti 14, illetve 21 pohárnál többet. A vizsgált ír nők 20 százaléka, az férfiak 40 százaléka tartozott ebbe a kategóriába. A kutatók ultrahangos módszerrel mérték a szív méreteit, teljesítményét, valamint a pulzushullám sebességének meghatározásával szereztek adatot az ütőerek falának merevségére vonatkozólag.
A férfiak jobban bírják
A férfiak érrendszere és szíve aránylag egyszerű összefüggés szerint az alkohol mennyiségétől függően viselkedett. Minél többet ivott a páciens, annál magasabb lett a vérnyomása, csökkent a szívizom teljesítménye, romlott az érfalak rugalmassága. A nők esetében viszont a nagyivóknak sem nőtt jelentősen a vérnyomása, viszont a szívük kifejezetten megnőtt, a szívüregek kitágultak és a szívizomzat teljesítőképessége mind rosszabb lett. Tekintve, hogy az erősen ivó nőbetegek átlagos életkora még csak 41 esztendő volt, a megfigyelt változások arra utaltak, hogy szívük működése valószínűleg rohamosan romlik a jövőben. "Ha ezek a nők ilyen ütemben isznak tovább, ez sok évet vesz el az életükből" - mondotta Mahmud. "A szívizom mind gyengébbé válik, míg végül már nem képes megfelelően összehúzódni".
A nemzetközi kongresszuson az előadást követő vitában többen fölvetették: a nők esetében az erélyesebb alkoholhatás csak részben magyarázható azzal, hogy a hölgyek kisebbek, májuk alkoholbontó enzimrendszere gyengébben működik, mint a férfiaké.
Elképzelhető, hogy a nők szívizmára valami eddig még nem ismert anyagcsere-változás útján hat erősebben az alkohol. Ez további vizsgálatokat igényel.