
További Tudomány cikkek
-
Rettegett zombivírusokat rejthet az olvadó jég, a WHO már készül a legrosszabbra
- 16 millió éves „gyémántra” bukkantak a tudósok Dominikán
- Sosem látott színt fedezhettek fel a tudósok
- Kiszámíthatatlan, milyen idő csap le ránk a következő hónapokban
- Rálelhetünk a szerelemre a neten, csak már nem akarunk
Forradalmian új, randalírozó tömeg szétoszlatására különösképpen alkalmas mikrohullámú fegyver Silent Guardian (Csendes őr) nevet viselő prototípusát mutatták be csütörtökön az Egyesült Államokban, a Georgia állambeli Moody légitámaszponton. A nem halálos fegyver 95 gigahertzes sugarat bocsát ki, amely a ruhán áthatolva égető fájdalmat vált ki, de nem okoz súlyosabb sérülést.
Nézze meg a Csendes őrt munka közben>>
Két három másodperc alatt
Az ADS- (aktív elhárító rendszerű) fegyver által kibocsátott mikrohullámú sugár 2-3 másodpercen belül olyan fájdalmat okoz a bőr felszínén, amely 5 másodperc alatt elviselhetetlenné válik és arra kényszeríti az embert, hogy kilépjen a sugár vonalából. Az új technika, amelyet az amerikai hadsereg olyan válságövezetekben tervez bevetni főleg tömegoszlatásra, mint Irak vagy Afganisztán, Ken Hasegawa ezredes szerint "alternatívát kínál a katonáknak a lőfegyver (gumilövedék) helyett". A Silent Guardian középutat jelent a semmit sem érő "shouting" (kiabálás) és a túl drasztikus "shooting" (lövés) között, mondták a Moody támaszponton.

Az energiafegyver sugarainak ereje csak töredéke a konyhai mikrohullámú eszközökének. A sugarak 0,4 milliméter mélyen hatolnak be a bőrbe, amelyet 50 Celsius fokra hevítenek fel, anélkül, hogy károsítanák a mélyebben fekvő szöveteket. Egy tudósító, aki önként vállalkozott célpontnak, úgy érezte, mintha hirtelen megégette volna magát egy nagyon forró kályhától. A fájdalom olyan nagy, hogy azonnali menekülésre készteti az embert.
Hatótávolsága nagyobb, mint a lövedéknek
Az amerikai hadsereg azért is élénk érdeklődést tanúsít az új fegyver iránt, mert annak hatótávolsága majdnem eléri az 500 métert, vagyis több mint 400 méterrel hosszabb a gumilövedékekénél. A georgiai légitámaszponton adott tájékoztatás szerint a mikrohullámú sugárfegyvert már talán 2010-től rendszeresítik az amerikai hadseregnél. Theodore Barna, a Pentagon egy tisztségviselője szerint a technológia "áttörést" jelent és olyan képességgel látja el az Egyesült Államok hadseregét, amilyennel eddig az nem rendelkezett.
A tavaly őszi rendzavarások idején a magyar rendőrség először vízágyút vetett be, amely annyira nem vált be, hogy nem hogy távol tartotta volna a tévé székháztól a tüntetőket, hanem a támadók könnyűszerrel elfoglalták azt. Októberben annyi fejlődést tapasztalhattunk, hogy a rendőrök már különféle könnygázt és gumilövedéket is használtak az oszlatáshoz. Az eseményekről bővebben.
