További Tudomány cikkek
- Úttörő long-Covid-tanulmány készült a Szegedi Tudományegyetemen
- Megtalálták az antibiotikum-rezisztens baktériumok „Achilles-sarkát”
- Már nem jelent előnyt a pályán a magyar válogatott szerelése
- Kemofóbok, szevasztok! Az alkimisták már a konyhában vannak, és rotyogtatnak
- Ünnepnapok a csillagászoknak, pénteken és szombaton is ritka jelenségek az égen
Nicholas Kurti (Kürti Miklós), a molekuláris gasztronómia atyja
A Jamie Oliver gránitmozsarán és Nigella Lawson gigantikus muffinjain nevelkedett amatőr szakácsok talán el sem tudják képzelni, de létezik a konyhaművészetnek olyan ága, amely nem olaszos grandezzából, mély anyai érzelmekből és ipari mennyiségű mirelit zöldborsóból építkezik, hanem kőkemény tudományból, kémiából, fizikából, laborkísérletek eredményeiből és patikamérlegen kimért vegyületekből.
Ez eddig elég rosszul hangzik, de a molekuláris gasztronómia, vagyis a természettudományos alapokra helyezett konyhaművészet néhány évtizedes relatív csönd után mostanra lassan bekerül a köztudatba: bár a receptek többsége mintha a másodikos kémiatankönyvből származna, a belőlük készült ételeket nagy meglepetésre meg lehet enni. És van, akinek még ízlenek is.
Szarvasgomba a habszifonból
Marcel Vigneron (The Mansion, Las Vegas)
Vigneront az amerikai közönség a Top Chef nevű tévés szakácsvetélkedőből ismeri, de a molekuláris gasztronómiának Európában is vannak neves követői, köztük a legismertebb brit Heston Blumenthal, akinek Kitchen Chemistry című sorozatát a Discovery Channelen itthon is el lehet néha csípni. Az egyik részben Blumenthal fizikus haverját, Peter Barhamet, a Bristoli Egyetem professzorát kéri fel, hogy folyékony nitrogén felhasználásával készítsen fagylaltot - ez egyből Guiness-rekord is lesz -, egy másik részben parfümlaborban rendetlenkedik, egy harmadikban Charles Spence-szel, az Oxfordi Egyetem pszichológusával teszteli, hogyan hat az ízérzékelésre, ha evés közben rágás hangjait hallgatjuk fülhallgatóból.
A 156-os Alfától az M5-ös BMW-ig
Heston Blumenthal (The Fat Duck, Bray, Nagy-Britannia)
Mindehhez Blumenthal sem egy zsírbüfében tevékenykedik: saját éttermet vezet egy kis berkshire-i faluban, Brayben, ami leginkább arról nevezetes, hogy két darab három Michelin-csillagos éttermet adott a világnak - Blumenthal Fat Duckja mellett a Waterside Inn? is a világ legjobb éttermei között van (itt érdemes megjegyezni, hogy egész Magyarországon nincs egyetlen Michelin-csillagos étterem, sem egy-, sem kettő-, sem háromcsillagos.)
A Fat Duck (kövér kacsa) étlapján olyan Blumenthal-klasszikusok szerepelnek, mint a nitro-tojásrántotta szalonnás fagylalttal, osztrigás-passion fruitos zselé tormakrémmel és a vöröskáposztás gazpacho, de az idei szezon slágere a Sound of the Sea: néhány hónapja Blumenthal tengeri hínárt szolgál fel tapiókaágyon, amelyhez a vendég az oxfordi pszichológia eredményei nyomán egy iPodot is kap, hogy evés közben azon hallgassa a tenger hangjait.
Az atombombától a molekuláris gasztronómiáig
Bár Magyarországon se Michelin-csillag, se molekuláris sztárszakács, arra nyugodtan büszkék lehetünk, hogy magát a tudományágat magyar származású tudós alkotta meg. Nicholas Kurti Kürti Miklós néven született 1908-ban, aztán a zsidótörvények elől előbb Párizsba menekült, és a Sorbonne-on szerzett diplomát, majd rossz érzékkel Berlinbe költözött; végül Oxfordban kötött ki. Az egyetem fizikusaként 1945-ig még az atombomba fejlesztésével is foglalkozott - az ő nevéhez fűződik az egyik módszer, amellyel az uránium-235-ös izotópot el lehet választani a nyers urániumtól -, két évig a Royal Society alelnökeként tevékenykedett, aztán 1967-ben professzorrá nevezték ki.
Kürti beszéde, amelyet a Royal Society ülésén adott elő 1969-ben
Kürti két évvel később a tudományos társaság egyik ülésén gyújtó hangú beszédet tartott "A fizikus a konyhában" címmel, már ekkor megfogant tehát az új diszciplína, amelyet atyja kezdetben "molekuláris és fizikai gasztronómiának" nevezett. A magyar tudós szellemi partnere és tettestársa, egy francia vegyész, Francois This ugyanezen a címen írta meg doktori disszertációját, majd Kürti 1998-as halála után molekuláris gasztronómiára egyszerűsítette az elnevezést.
Fej nélkül jobban ropog a malac
Nicholas Kurti (1908-1998)
Annak viszont, aki ugyanabban a században a Horváth Ilona-féle rántáson-habaráson, hamis gulyáslevesen és laissez-faire fűszerezési elveken nevelkedett (ízlés szerint sózzuk, borsozzuk), a molekuláris gasztronómia alapvetései egyenesen ijesztőnek tűnhetnek. Mi tagadás, azok is.
"Az R recept alapján, egyedi feltételek (p1, p2 ... ) mellett elkészített P ételt a P=R(pi)i=1-től n-ig egyenlet írja le, ahol n egész szám" - fejti ki klasszikus dolgozatában This. "Mindaddig, amíg a pi paraméterei bizonyos határok között mozognak (pi, min < pi < pi, max), az R recept sikeres lesz: egy P termék akkor tekinthető sikeres recept eredményének, ha társul egy meghatározott hipervolumenen belüli ponthoz a pi (i=1-től n-ig) paraméterek multidimenzós terében."
Katalán dekonstrukció
Ferran Adria, a katalán dekonstruktőr
Szerzőtársai között ott van Ferran Adria, talán az egyetlen ember, akitől Blumenthalnak van mit tanulnia. A 45 éves katalán szakács hipermodern - természetesen 3 Michelin-csillagos - éttermét, a spanyolországi El Bullit 2006-ban és 2007-ben is a világ legjobbjának választotta a Restaurant. Az El Bulli mindkétszer a 2005-ös győztest, a Fat Duckot szorította a második helyre. És bár sokan Adriát is a molekuláris gasztronómusok közé sorolják, ő maga tiltakozik ez ellen, és inkább dekonstruktivistának vallja magát. Ezek után joggal tehetjük fel a kérdést: Quo vadis, molekuláris gasztronómia?!?!